Ostrów. Kolejne elektryczne autobusy jeszcze tego lata

0
Jeszcze tego lata na ulicach Ostrowa ma pojawić się sześć nowych autobusów elektrycznych. Zasilą one dotychczasową flotę Miejskiego Zakładu Komunikacji, która liczy sobie cztery takie pojazdy. W zajezdni MZK zamontowane zostały już nowe stacje ładowania. Ostrowskie "elektryki" jeżdżą po ulicach miasta od dwóch lat, a zasilane "zieloną energią" mają poprawić komfort pasażerką i przyczynić się do dbania o ekologię.

W lutym tego roku Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie zrobił podsumowanie przebiegu ostrowskich elektryków po dwóch latach od użytkowania. Cztery dotychczasowe autobusy miały na liczniku przejechane 160 tysięcy kilometrów. Są one wygodniejsze dla kierowców, a przede wszystkim dla pasażerów. Co ważne, koszt ich utrzymania jest niższy, niż przeciętnego diesla.

Kolejnych sześć elektrycznych autobusów pojawi się jeszcze tego lata na ulicach Ostrowa. W zajezdni pojawiły się już trzy nowe stacje ładujące, które oczekują na maszyny. – Optymalne rozmieszczenie ładowarek na placu zajezdni umożliwi kierowcom swobodne podjeżdżanie i podłączanie autobusów do ładowania. Do jednego urządzenia można podłączyć jeden pojazd za pomocą złącza CCS Combo 2 (będzie się on wówczas ładował mocą 100 kW) lub dwa – wówczas autobusy będą ładowane mocą 50 kW każdy – wyjaśnia Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Stacje ładujące pochodzą od tego samego producenta, który zasila autobusy miejskie m.in. w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Hiszpanii, Francji, Rosji, Singapurze i w Niemczech. Zakup sześciu autobusów miejskich o napędzie elektrycznym oraz trzech stacji ładowania jest realizowany w ramach projektu pn. „Unowocześnienie transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej”, który został dofinansowany w 85% z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick