Ostrów czytał i… oglądał „Moralność Pani Dulskiej”

0
Czy „dulszczyzna” to postawa z zamierzchłych epok czy raczej zjawisko wciąż wśród nas obecne? Wnioski można było wysnuć samemu biorąc udział w dziesiątej edycji „Narodowego Czytania”, która odbywała się dziś w całej Polsce. W ostrowskiej Synagodze na widowisko teatralne połączone oczywiście z czytaniem zaprosiła Biblioteka Publiczna im. S. Rowińskiego oraz Ostrowskie Centrum Kultury pod patronatem Prezydenta Miasta.

„Moralność Pani Dulskiej”, czyli literacka „bohaterka” tegorocznego, jubileuszowego Narodowego Czytania napisana i wydana została już ponad sto lat temu. Dzieło Gabrieli Zapolskiej, utrzymane w konwencji dramatu o tragikomicznym wydźwięku, przez wielu literaturoznawców uznawane jest za dzieło ponadczasowe i wciąż nam współczesne. W końcu każdy z nas rozpozna w swoim otoczeniu jakąś Panią Dulską – upartą, narzekającą, dążącą po trupach do celu i zatruwającą życie swoim bliskim.

Narodowe Czytanie ma na celu promocje czytelnictwa i „ożywienie” najbardziej uznanych dzieł literackich w kraju. Od 2012 roku czytane były utwory Mickiewicza, Sienkiewicza, Słowackiego, Prusa czy wiele, wiele innych. – Idea Narodowego Czytania przez Polaków we wrześniu akurat jest bardzo cenną inicjatywą. To integruje nas wokół dzieł najlepszych pisarzy, a nie ma nic lepszego niż pokazywanie, że mamy wspaniałe dzieła, aby młodzież miała wzór. To jest doskonałym wzorem dla młodego, który może raz w roku usłyszeć ze wszystkich mediów w Polsce, że takie coś się odbywa, a dana książka jest nadal aktualna – mówi Włodzimierz Grabowski, dyrektor Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Stałym partnerem biblioteki i miasta w organizacji Narodowego Czytania w Ostrowie od kilku edycji jest Pracownia Teatralna „Nasz Teatr” pod kierownictwem Wielisławy Dankiewicz-Czajki działającej przy Ostrowskim Centrum Kultury. I tym razem grupa aktorów-amatorów zadbała o oprawę artystyczną czytania „Moralności Pani Dulskiej”. Gościem specjalnym wydarzenia i uczestniczką spektaklu była aktorka Małgorzata Lewińska. Przed Forum Synagoga można było także skorzystać z kiermaszu książek i nabyć za darmo wybraną lekturę.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick