Ostrów chce współpracować z chińskim Qingbaijiang. Znamy treść uchwały

11
Władze Ostrowa Wielkopolskiego chcą zacieśnić stosunki z chińskim Qingbaijiang, dystryktem miasta Chengdu położonego w chińskiej prowincji Syczuan. Projekt uchwały w tej sprawie trafi do radnych podczas najbliższego posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych, a następnie będzie procedowany podczas sesji zaplanowanej na 18 lutego.

Podczas najbliższej sesji, która odbędzie się w poniedziałek 18 lutego, radni pochylą się m.in. nad projektem uchwały dotyczącej podjęcia współpracy między Ostrowem Wielkopolskim a Qingbaijiang położonym w Chinach. Jest to dystrykt miasta Chengdu leżącego w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach.

Jak czytamy w projekcie uchwały, współpraca ma się opierać na „wymianie dobrych praktyk w dziedzinie gospodarki, logistyki, inwestycji, kultury, sportu, edukacji i handlu”. W uzasadnieniu uchwały podpisanym przez prezydent Beatę Klimek czytamy natomiast: „Pierwsze kontakty z Chinami zostały zainicjowane w 2017 roku w sektorze komunalnym. W 2017 roku miasto Ostrów Wielkopolski podpisało list intencyjny o nawiązaniu przyjacielskiej współpracy między Ostrowem Wielkopolskim a Qingbaijiang dystryktem miasta Chengdu. Podpisany list intencyjny był pierwszym krokiem do współdziałania między Ostrowem Wielkopolskim a Qingbaijiang (…) Jednocześnie miasta złożyły obietnicę współpracy oraz promowania zrozumienia i przyjaźni między Dystryktem Qingbaijiang a Gminą Miasto Ostrów Wielkopolski.

Podjęcie współpracy (…) pozwoli na otwarcie naszego miasta na nowy, silny gospodarczo region świata, jakim są Chiny. Nowe kontakty Ostrowa Wielkopolskiego pozwolą na poszerzenie dotychczasowej współpracy międzynarodowej miasta Ostrowa Wielkopolskiego, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk z zagranicznym miastem (…).

Treść uchwały, która będzie procedowana podczas sesji, można przeczytać pod tym linkiem

Qingbaijiang to jeden z dziewięciu dystryktów miasta Chengdu, stolicy prowincji Syczuan położonej w południowo-zachodniej części Chin. Zamieszkuje go ok. 380 tys. osób. Qingbaijiang dzieli od Pekinu ok. 1700 km, a od Szanghaju ok. 1900. Odległość między Qingbaijiang a Ostrowem Wielkopolskim wynosi ok. 5000 km.

Obrady Sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego będzie można oglądać na antenie Telewizji Proart oraz na portalu wlkp24.info.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

11 KOMENTARZE

  1. No to teraz czekamy na wycieczki za nasze pieniądze do Chin. Mogę w ciemno podać skład delegacji. Królowa Beata I, przewodniczący Lisiecki ( pierwszy giermek królowej), pierwszy po bogu ( złośliwi mówią , że pierwszy przed królową Bartosz Ziółkowski, koleżanka od kultury Izabela Banach, Jan Grześkowiak, Kostka , może małżeństwo Torzyńskich itp itd. Wszystko za NASZE pieniądze. To jest skandal. mamy już miasta partnerskie. Za czasów Torzynskiego podpisano umowę z Kanadą. Przejechał się tam prezydent z ówczesnym prezesem OZC Musialskim ( obecnie MZGM) i co z tego wynikło? NIC. W zeszłym roku Beata Klimek pojechała zawiązywać przyjaźnie z Francją co z tego wynikło ? NIC. teraz pojedzie do Chin. Chiny, ciekawy kraj…. Ludzie czy teraz widzicie coście zrobili temu miastu tym wyborem???

    • Do listy wycieczkowiczów dodałabym jeszcze wiceprzewodniczącą RM Grochowską. Przecież to dzięki niej Caryca w Radzie Miejskiej ma przewagę jednego głosu nad całą opozycją, więc się chyba należy co nie?

  2. Bo z życia to trzeba umieć korzystać. Ja też jeszcze w Chinach nie byłam i jakby była okazja w dodatku za darmo i w ramach obowiązków zawodowych to czemu nie?

    • Kto za to płaci? Pan płaci, Pani płaci, społeczeństwo Ostrowa płaci. ale kogo to? Wybrali carycę? Wybrali, no to niech siedzą cicho i płacą. Umowa pomiędzy 70 tys. miasteczkiem w Polsce i 400 tys. dzielnicą 11 milionowej aglomeracji Chengdu w Chinach, to tak jak partnerstwo ratlerka z bernardynem. Jaja jak berety (gdyby nie te koszty). Ale wycieczka fajna. Ciekawe czy polecą tym drugim Tupolewem? Czy może przejadą się koleją transsyberyjską? W każdym razie już widzę wyniki tej współpracy- kolejne chińskie centra handlowe w Ostrowie, kolejne sklepy z grupy „wszystko po 5 zł”, a my im za to możemy podesłać pieski ze schroniska (przepełnienie) no i koty co to kociarni nie mają. Wymiana handlowa super. bo podobno Jedwabny szlak mamy z główki. Oczywiście w naszą stronę, bo w stronę Chin jak widać my otwieramy wizytą carycy ze świtą.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick