DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ostrów. Będą LED-y na kolejnych dwóch osiedlach

Nowe Parcele i Parcele Zacharzewskie – to dwa ostrowskie osiedla, w których w minionym roku łącznie pojawiło się prawie 900 nowych opraw i 43 latarnie za łącznie prawie 1 mln 600 tysięcy złotych. Władze Ostrowa przy współpracy ze spółką Oświetlenie Uliczne i Drogowe z Kalisza, prowadzi równolegle dwa projekty modernizacji oświetlenia miejskiego. – Ta modernizacja to przede wszystkim efekt ekologiczny – o połowę zmniejszamy emisję CO2 do atmosfery, oprócz tego w skali dwóch lat zaoszczędzimy 300 tysięcy złotych wydatków na energię: 80 tysięcy za rok 2017 i 220 tysięcy w 2018 roku. Trzeci efekt to nowoczesność i innowacyjność, która staje się przykładem dla innych miast – wymienia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Jak podkreślał dzisiaj prezes spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe Maciej Witczak, nowe oświetlenie pozwala na 50-cioprocentową redukcję mocy oświetleniowej, co daje 65% mniej emisji CO2 do atmosfery. W Ostrowie Wielkopolskim postawiono na oświetlenie typu LED. Charakteryzują się one przede wszystkim delikatniejszą barwą, która – mówiąc kolokwialnie – nie razi w oczy, ale przede wszystkim wysoką ekonomią. Oszczędność z oświetlenia „ledowego” szacuje się na poziomie 50-70%.

Oświetlenie nowej generacje sterowane jest zdalne z siedziby spółki w Kaliszu. W tym roku za ponad 2,5 miliona złotych nowe oświetlenie pojawi się na 70 ulicach dwóch osiedli – nr 4 czyli Jana Pawła II oraz w Śródmieściu. To dwa największe ostrowskie osiedla, gdzie bez wątpienia ponad 1150 nowych opraw i 338 latarni będzie zauważonych przez mieszkańców. Jest jednak szansa na to, że modernizacja oświetlenia zostanie przeprowadzona na wszystkich ostrowskich osiedlach. Miasto będzie starało się o kolejne środki zewnętrzne na ten cel.

Kolejną ambicją spółki i miasta jest wdrożenie inteligentnych przejść dla pieszych. O tym szczegółowo mówi prezes spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe Maciej Witczak w materiale filmowym.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz