DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ostatni krok przed budową kolejnej obwodnicy. Ma powstać w 33 miesiące

Więcej pracy związanej z budową obwodnic w Wielkopolsce mają na razie urzędnicy niż pracownicy firm budowlanych. Wiele wskazuje jednak na to, że wkrótce ta sytuacja się zmieni.

grafika: GDDKiA

Jeszcze chwila i formalności może stać się zadość. Pozostał ostatni krok, by można było rozpocząć budowę obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego. Pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad złożyli do wojewody wielkopolskiego wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRID). Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, wkrótce zobaczymy ciężki sprzęt na placu budowy.

Ten dokument pozwoli na rozpoczęcie procedury odszkodowawczej dotyczącej właścicieli nieruchomości i gruntów, przez które ma przebiegać droga szybkiego ruchu. „Zatwierdza m.in. podziały nieruchomości oraz określa działki, które przechodzą z mocy prawa na własność Skarbu Państwa” – wyjaśniają przedstawiciele GDDKiA w Poznaniu.

ZRID umożliwi także rozpoczęcie budowy już w wymiarze fizycznym, a nie – jak do tej pory – tylko formalnoprawnym.

Budowa obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego (odcinek o długości 6 km) ma potrwać maksymalnie 33 miesiące od chwili podpisania umowy. Wykonawcą prac ma być konsorcjum Polimex Infrastruktura (lider) i Polimex Mostostal, które zaoferowały, że zbudują drogę za ponad 76,2 mln zł.

Prace powinny się zakończyć w drugiej połowie 2025 roku.

W Wielkopolsce ma powstać 8 obwodnic w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic. W naszym regionie są to bajpasy Kalisza, Koźmina Wielkopolskiego, a także, Krotoszyna wraz ze zdunami i Cieszkowem.

GDDKiA zawarło do tej pory umowy na zaprojektowanie i wybudowanie 5 z 8 obwodnic: Gostynia, Strykowa, Żodynia, Grzymiszewa oraz Koźmina Wielkopolskiego.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz