Orkan Fryderyka zbiera żniwo. Tysiące ludzi bez prądu

2
Dziesiątki miejscowości bez prądu i połamane gałęzie blokujące drogi. To bilans pierwszych godzin aktywności orkanu Fryderyka w Wielkopolsce.

Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, a porywy wiatru są coraz mocniejsze. Miejscami silnie wieje niemal bez przerwy. Strażacy w Południowej Wielkopolsce zdecydowanie nie mogą narzekać na brak zajęć. Najczęściej wyjeżdżają, by usunąć konary blokujące drogi, jak to miało miejsce m.in. w powiecie jarocińskim (Żerków i Niedźwiady).

Jeszcze więcej pracy ma tym razem pogotowie energetyczne. Bez prądu jest coraz więcej mieszkańców. Według różnych szacunków pozbawionych energii elektrycznej może być już kilka tysięcy osób, a silnie wiać ma do piątku do godz. 7.00. Jak wynika z aktualizowanej na bieżąco mapy awaryjnych wyłączeń na stronie Energii, najwięcej mieszkańców jest obecnie bez prądu w okolicach Ostrowa Wlkp. i Jarocina.

Prognoza pogody na kolejne godziny. Opady śniegu i silny wiatr

Informacja kaliskiego oddziału firmy Energa (dane na czwartek 18 stycznia, godz. 22.13)
Region Jarocin (przewidywany czas przywrócenia zasilania: 19 stycznia, godz. 07:00)
Gmina Rozdrażew, Miasto Jarocin, Gmina Jarocin, Gmina Jaraczewo, Miasto i Gmina Koźmin Wlkp.
Rusko, Strzyżewko

Region Kępno (przewidywany czas przywrócenia zasilania 19 stycznia, godz. 00:00)
Miasto i Gmina Syców
Nowy Dwór, Wielowieś, Święty Marek, Syców

Region Ostrów Wielkopolski (przewidywany czas przywrócenia zasilania: godz. 23:45)
Gmina Przygodzice, Miasto Ostrów Wielkopolski, Gmina Ostrów Wielkopolski, Miasto i Gmina Grabów nad Prosną, Miasto I Gmina Odolanów
Tarchały Wielkie, Huta, Nadstawki, Gorzyce Małe, Papiernia, Grochowiska, Topola Wielka, Janków Przygodzki, Pardalin, Przygodzice, Dębnica, Antonin, Trzcieliny, Topola-Osiedle, Ludwików, Przygodzice, Odolanów, Radziwiłłów, Wtórek

Region Słupca (przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 23:45)
Miasto i Gmina Zagórów, Miasto i Gmina Pyzdry, Gmina Lądek
Wrąbczyn, Wrąbczyn Górski, Ciążeńskie Holendry, Wrąbczynek, Białobrzeg, Zapowiednia, Wrąbczynkowskie Holendry

[AKTUALIZACJA 22.57]
Z informacji, jakie do nas docierają, wynika, że bez prądu są także mieszkańcy wielu miejscowości, które nie zostały uwzględnione jeszcze na mapie awaryjnych wyłączeń. Mowa m.in. o powiatach: pleszewskim i jarocińskim.

[AKTUALIZACJA 23.26]
Zablokowana droga między miejscowościami Wielowieś i Zamość (powiat ostrowski). Strażacy udali się na miejsce, żeby udrożnić przejazd.

Nie masz prądu? Jesteś świadkiem zniszczeń, jakie wyrządził orkan? Napisz w komentarzu poniżej lub wyślij zdjęcie bądź film na adres: redakcja@wlkp24.info.

Fot. energa-operator.pl

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick