Okręgami wyborczymi w powiecie ostrowskim zajmie się komisarz

5
16 sierpnia mija termin na podjęcie uchwały o zmianie okręgów wyborczych na terenie powiatów. Ostrowscy radni - mimo zwołanej na ten dzień sesji - nie przegłosowali uchwały o nowej geografii wyborczej. Dlaczego i jakie będą dalsze kroki w tej sprawie?

Radni powiatu ostrowskiego nie przegłosowali uchwały dotyczącej zmian okręgów wyborczych. Do tej pory rajców było 29, ale w przyszłej kadencji ma ich być 27. Wszystko z powodu zmniejszenia się liczby mieszkańców powiatu.

Nie wszyscy rajcy byli chętni, by zmniejszyć liczbę członków rady i przedstawili swoje argumenty. Łukasz Walczak na przykład zaznaczył, że nowy układ zaburza dotychczasowy porządek, ale jednocześnie dla kandydatów startujących w wyborach do rady powiatu, okręg wyborczy skupiający tylko Gminę Nowe Skalmierzyce to korzystna sytuacja. Dlaczego takowy miałby powstać? Jest to podyktowane faktem, że powiększyła się liczba mieszkańców trzech gmin: Odolanów, Ostrów Wielkopolski i Nowe Skalmierzyce, co wymusza zmianę granic okręgów wyborczych.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Skoro pojawiła się możliwość, by Nowe Skalmierzyce stały się osobnym okręgiem wyborczym, co w takim razie z gminą Sieroszewice (obie tworzyły do tej pory wspólny okręg)? Miałaby ona stworzyć duży okręg obejmujący także Przygodzice, Odolanów i Sośnie.

W związku z tym, że dzisiaj mija termin, do którego Rada Powiatu Ostrowskiego powinna przegłosować uchwałę dotyczącą zmiany okręgów wyborczych, ale tego nie zrobiła, o nowym kształcie okręgów do głosowania zdecyduje komisarz wyborczy.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick