DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Okazja dla miłośników historii! W Muzeum w Lewkowie można zobaczyć replikę Konstytucji 3 Maja

Została spisana w 1791 roku i jest równolatką Pałacu w Lewkowie. Konstytucja 3. maja to jeden z najważniejszych dokumentów w dziejach Polski. Uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego była pierwszą w Europie i druga na świecie ustawą rządową. Teraz, jej wierną kopię można obejrzeć właśnie w lewkowskim muzeum. To nie lada gratka, bo zazwyczaj tego rodzaju zabytkowe księgi są dostępne dla szerszej publiczności jedynie w łazienkach królewskich w Warszawie.

Okazuje się, że nie łatwo jest dobyć pozwolenie na pokazanie repliki najstarszej spisanej Konstytucji w Europie. Budowa Pałacu w Lewkowie została ukończona w 1971 roku, czyli budynek jest równolatkiem Konstytucji 3. Maja. Wypadało by więc, by w maju, miesiącu świąt państwowych z nią związanych, na terenie zespołu pałacowo-parkowego zorganizować coś, co będzie z uchwałą rządową związane. – Napisałam do Archiwum Głównego Akt Nowych, ponieważ oni mają i oryginał konstytucji i kopię i wystawę, czy nie użyczyliby nam i jednego i drugiego, więc chyba wzbudziłam ogólne zainteresowanie, ponieważ oddzwonił do mnie sam dyrektor, który mnie poinformował , że Konstytucje dostają tylko Łazienki Królewskie i nikt więcej. Tak bardzo przekonywałam, że jak to Łazienki, jak tu jest równolatek… czy że w Wielkopolsce też należałoby pokazać Konstytucję… i tak długo cisnęłam, że rzeczywiście, dostałam kopię. Przywieźliśmy ją po tym, jak była prezentowana w Łazienkach – tłumaczy Sylwia Nowicka, dyrektorka Muzeum w Lewkowie.

Właściciele Pałacu w Lewkowie ,Państwo Lipscy, byli zaangażowani w życie patriotyczne ówczesnej Polski, której tak naprawdę nie było wtedy na mapach. Podczas kongresówki rodzina przechowywała konspirantów i dawała schronienie uciekinierom. To były też czasy, kiedy Prusacy nie pozwalali Polakom wywieszać biało-czerwonych flag. – Lipski wpadł na wspaniały pomysł, który będziemy odtwarzać , że przed pałacem posadził kasztany szczepione z dwóch, białego i z różowego, czerwonego i one w maju kwitną na biało-czerwono. Co było zrobić… flagi nie mogli wywiesić… Kasztany kwitły na biało-czerwono. Mamy już zamówione trzy sadzonki takiego szczepionego kasztana biało-czerwonego, który będzie posadzony przed pałacem, mam nadzieję, że nam się przyjmie – mówi Sylwia Nowicka.

Replikę Konstytucji 3. Maja w muzeum w Lewkowie mieli okazję obejrzeć uczniowie Szkoły Podstawowej w Lamkach. Podczas jednej z wycieczek terenowych po najbliższej okolicy zawitali w progi lewkowskiego pałacu. – To bardzo ciekawe, bo możemy zobaczyć, jak to wyglądało w tamtych czasach, jak wyglądało życie i jakie były odczucie, gdy dowiedzieli się, że jest Konstytucja 3. Maja – mówi jedna z uczennic. Replikę Konstytucji 3. Maja przywiezioną z warszawskiego Archiwum Głównego Akt Dawnych można oglądać w muzeum w Lewkowie do końca czerwca tego roku.

 

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz