Tak długiej kolejki w Przygodzicach dawno nie było. W tamtejszym Gminnym Ośrodku Kultury ustawili się ludzi, by złożyć wnioski o dofinansowanie do montażu paneli fotowoltaicznych, magazynów energii bądź pomp ciepła. nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdy nie fakt, że niektórzy z mieszkańców stanęli pod siedzibą GOK-u dzień przed rozpoczęciem przyjmowania dokumentów. Zawiązał się komitet kolejkowy, a w sumie urzędnicy obsłużyli w czwartek 25 stycznia niemal 5000 zainteresowanych osób.
Zatłoczoną salę Gminnego Ośrodka Kultury można porównać do scen rodem z filmu Barei, ale bez nerwowych krzyków typu „pan tu nie stał”. W czwartek 25 stycznia w siedzibie GOK-u w Przygodzicach ustawiła się spora kolejka. Około pięćset osób chciało złożyć wniosek o dofinansowanie montażu paneli fotowoltaicznych, magazynu energii i pompy ciepła. Zainteresowanie udziałem w programie było tak duże, że ludzi ustawili się przed GOK-iem już poprzedniego dnia w godzinach popołudniowych. Pracownicy Urzędu Gminy w Przygodzicach, prowadząc spotkania informacyjne z mieszkańcami, zauważyli, że zainteresowanie dofinansowaniem może być spore, dlatego podjęli prewencyjne działania. – Planowaliśmy w pierwszej kolejności przyjmowanie tych wniosków w urzędzie gminy, natomiast wiedzieliśmy, że nie podołamy w tym miejscu, że nie ma tam warunków. Przenieśliśmy to do Gminnego Ośrodka Kultury, przeszkoliliśmy szybko pracowników i przyjmujemy tutaj na osiem stanowisk. Myślę, że to dosyć sprawnie idzie, robimy, co możemy – mówił Piotr Kryszczak, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Promocji w Urzędzie Gminy w Przygodzicach.
Gmina Przygodzice w wraz z odolanowskim i sulmierzyckim samorządem postanowiła przystąpić do tak zwanego klastra energii, co ma wiązać się właśnie ze sporymi dofinansowaniami do montażu odnawialnych źródeł energii. Na czym polega pomysł utworzenia takiego klastra? To porozumienie pomiędzy różnymi podmiotami dotyczące dotyczące wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji, a także obrotu energią. Program realizowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a jeśli dofinansowanie zostanie przyznane, mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 90% kosztów całej instalacji czy magazynu energii wytwarzanej przez panele. – Jest to nabór konkursowy. W grę wchodzi ocena formalna, ocena merytoryczna i lista rankingowa, także będziemy musieli poczekać. Przygotowujemy się jak najlepiej potrafimy, a mamy doświadczenie w tym względzie i tak po cichu, optymistycznie czekamy – wyjaśnia Krzysztof Rasiak, wójt gminy Przygodzice. Ostateczne rozstrzygnięcia mają pojawić się w ciągu pół roku.
Środki na dofinansowanie programu utworzenia klastrów energetycznych pochodzi z Krajowego Planu Odbudowy.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz