Ograniczenie teleporad i przedłużenie obostrzeń – Minister Zdrowia zwołał konferencję

0
Fot. twitter.com/Ministerstwo Zdrowia
Obowiązujące w Wielkopolsce obostrzenia zostają przedłużone do 28 marca. Minister Zdrowia poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej o najnowszej sytuacji epidemicznej. Piątkowe dane informują o ponad 15 tysiącach zakażonych, a szef resortu przewiduje, że w przyszłym tygodniu liczba może wzrosnąć do 18 tysięcy. Ograniczane zostają także teleporady - zdaniem ministerstwa są one nadużywane przez lekarzy POZ.

Obostrzenia, które do tej pory obowiązują na terenie kraju (z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego) zostają przedłużone do 28 marca. Ze względu na duży przyrost zakażeń na Pomorzu, Minister Zdrowia zdecydował o wprowadzenie takich samych zasad, co na Mazurach.

Liczby zakażonych rosną, a specjaliści przewidują, że szczyt zakażeń dopiero przed nami. – W przyszłym tygodniu liczba chorych wzrośnie najprawdopodobniej do 18 tysięcy na dobę – mówi Adam Niedzielski.

Szef resortu poinformował, że podpisze rozporządzenie, które wprowadzi zmiany w odbywaniu teleporad. – Chcemy wprowadzić wyjątki, w których taka teleporada ma być zastąpiona tradycyjną wizytą. Fizykalne badanie ma się odbyć w przypadku dziecka do 6 roku życia (z wyjątkiem kontroli w przebiegu prowadzonego leczenia, ustalonego po osobistym badaniu), w przypadku nowo zapisanego pacjenta – ma on wtedy absolutne prawo do tradycyjnej wizyty. Tradycyjna wizyta ma także dotyczyć pacjenta z chorobą przewlekłą, którego stan zdrowia się pogorszył oraz przy podejrzeniu choroby nowotworowej. Chcemy, aby teleporada odbywała się jedynie na wyraźne życzenie pacjenta – tłumaczył Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Resort poinformował także, że zwiększana będzie baza łóżek covidowych. Ta liczy obecnie 26 tysięcy, z której zajęte jest 16 tysięcy. W gotowości mają być także szpitale tymczasowe, które obecnie miały status „pasywny”. Wojewodowie w najbliższych dniach będą podejmować decyzje, co do placówek na terenie swoich województw.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick