Ogranicz bezdomność zwierząt. Sprawdź, czy możesz skorzystać z dofinansowania

0
Fot. kalisz.pl
Dobrym sposobem na zmniejszanie bezdomności wśród zwierząt jest ich sterylizacja, kastracja, a także elektroniczne znakowanie, czyli tzw. czipowanie. Wiąże się to jednak z pewnymi kosztami. Władze Ostrowa Wielkopolskiego i Kalisza oferują mieszkańcom możliwość skorzystania z darmowych zabiegów dla „czworonożnych przyjaciół”. Ostrowski magistrat w tym roku rozszerzył program o znakowanie kotek wolno żyjących.

Jedną z najczęstszych przyczyn bezdomności zwierząt takich jak psy i koty jest ich niekontrolowane rozmnażanie się. Dlatego tak ważne jest, by te zwierzęta były sterylizowane i kastrowane. Władze Ostrowa Wielkopolskiego już kolejny rok realizują program, który ma na celu ograniczenie tego problemu „czworonożnych przyjaciół”. – W tym roku zwiększyliśmy środki na ten cel i wdrażamy nowe rozwiązania, które docelowo pomogą nam ograniczyć bezdomność zwierząt w naszym mieście. Tegoroczna pula wynosi dokładnie 516 024 złote – mówi prezydent Beata Klimek.

W ramach programu wykonywane są m.in. zabiegi kastracji i sterylizacji psów i kotów, bezdomnie zwierzęta mają zapewniane miejsca w schronisku, a te uczestniczące w wypadkach drogowych całodobową opiekę weterynaryjną. Do obecnej edycji dodano czipowanie oraz sterylizację i kastrację psów i kotów, które mają właścicieli, a także znakowanie kotek wolno żyjących.

Wszystkie wnioski są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, a wszelkich informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Zabiegi są wykonywane przez gabinety weterynaryjne do wyczerpania środków finansowych, jednak nie dłużej niż do dnia 15 grudnia 2021 roku.

Podobny program walki z bezdomnością zwierząt ma także Kalisz. Tamtejszy urząd organizuje akcję bezpłatnych kastracji i sterylizacji. Mogą z niej skorzystać mieszkańcy miasta, którzy okażą książeczkę zdrowia zwierzęcia, a w przypadku psów także zaświadczenie przeprowadzenia szczepienia i złożą odpowiedni wniosek do Wydziału Gospodarki i Ochrony Środowiska. – Po otrzymaniu wniosku Wydział wystawi skierowanie, które właściciel psa lub kota przedstawia u wyznaczonego przez Miasto lekarza weterynarii. W przypadku gdy zabieg elektronicznego znakowania jest przeprowadzany niezależnie od zabiegu sterylizacji/kastracji, właściciel podaje informację, czy zwierzę jest wykastrowane lub wysterylizowane – informują władze Kalisza na swojej stronie internetowej.

Zabiegi sterylizacji, kastracji i czipowa będą prowadzone do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick