Ognisko ptasiej grypy w Rososzycy zlikwidowane. Wyznaczono obszary zagrożone i zapowietrzone

0
Zdjęcie poglądowe/ Fot. Pixabay.com
W związku z wykryciem ogniska ptasiej grypy w Rososzycy, w gminie Sieroszewice, na obszarze odpowiednio 3 i 10 km wyznaczono obszary zapowietrzone i zagrożone. Na wlkp24.info znajdziecie informacje, jakie nakazy i zakazy obowiązują w związku z ich wprowadzeniem.

Ognisko ptasiej grypy potwierdzono na początku minionego tygodnia w Rososzycy, w gminie Sieroszewice. Jak poinformował portal wlkp24.info Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim, Dariusz Hyhs, zagrożenie zostało zlikwidowane. Zagazowano tam 110 tys. brojlerów.

Zgodnie z przepisami po wykryciu zagrożenia wydziela się obszar zapowietrzony i zagrożony. Jest on wyznaczany na obszarze 3 i 10 km od miejsca, w którym ujawniono ognisko. Obowiązują one przez 21 bądź 30 dni.

Wprowadzenie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wiąże się m.in z trzymaniem, pojeniem i karmieniem zwierząt w zamknięciu oraz z zakazem organizacji targów z udziałem drobiu, ani lotów gołębi. To nie jedyne obostrzenia. – Przed dostawą do ubojni cały drób z okręgu zapowietrzonego musi być badany, a z okręgu zagrożonego tylko drób wodny – informuje Dariusz Hyhs, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim.

Wykrywanie ognisk ptasiej grypy nie jest rzeczą nową. Wirus powraca co roku w okresie jesienno-zimowym.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick