DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

OGLĄDAJ NA ŻYWO. Na sesji o Samorządowej Karcie Praw Rodzin i Funduszu Rozwoju Osiedli

Samorządowa Karta Praw Rodzin to uchwała złożona przez Leszka Witonia z Prawa i Sprawiedliwości. Jak czytamy w treści dokumentu, ma być to „wyraz ochrony wartości poświadczonych w Konstytucji RP, w tym ochrony rodziny, małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, rodzicielstwa i macierzyństwa, prawa do ochrony życia rodzinnego, prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawa dziecka do ochrony przed demoralizacją”.

Komisja Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego zaopiniowała projekt uchwały negatywnie stosunkiem głosów: 2 głosy „za”, 13 głosów „przeciw”.

W proponowanym porządku obrad uwagę przykuwa także punkt dotyczący ustanowienia i zasad funkcjonowania Funduszu Rozwoju Osiedli. Projekt tej uchwały także został złożony przez Prawo i Sprawiedliwość – najmniejszy klub w radzie. Również on został negatywnie zaopiniowany. Tym razem przez Komisję Budżetu i Finansów Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.

O wprowadzenie do porządku obrad projektu tej uchwały zawnioskował radny PiS-u Dawid Korzeniewski. Fundusz Rozwoju Osiedli miałby stanowić 1% dochodów budżetowych w danym roku kalendarzowym, a wysokość kwoty przeznaczonej na poszczególne osiedla miałaby zostać wyliczona na podstawie wzoru. Uwzględniałby on m.in. następujące zmienne: liczbę mieszkańców osiedla, liczbę mieszkańców miasta, powierzchnię osiedla oraz powierzchnię miasta.

Transmisję z XXVII Sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego będzie można oglądać od godz. 10.00 na antenie Telewizji Proart oraz na portalu wlkp24.info (w okienku poniżej). Obrady będą odbywać się zdalnie. Należy mieć więc na uwadze, że mogą wystąpić problemy techniczne.

XXVII Sesja Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego

Proponowany porządek obrad:

I Otwarcie.
II Przyjęcie porządku obrad.
III Przyjęcie protokołu z XXVI Sesji Rady Miejskiej.
IV Sprawozdanie z działalności Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w okresie międzysesyjnym.
V Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski za rok szkolny 2019/2020.
VI Interpelacje i zapytania radnych.
VII Podjęcie uchwał w sprawie:
1) zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Ostrowa Wielkopolskiego,
2) zmiany uchwały budżetowej na 2020 rok,
3) przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ostrowa Wielkopolskiego terenu pomiędzy ul. Kaliską a ul. Przy Lesie oraz dla działek nr 1/24 oraz nr 1/25 z obrębu 0206,
4) przyjęcia programu współpracy Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2021,
5) przyjęcia przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski Samorządowej Karty Praw Rodzin,
6) ustanowienia i zasad funkcjonowania Funduszu Rozwoju Osiedli,
7) pozostawienia skargi bez rozpatrzenia,
8) rozpatrzenia wniosku mieszkańca.
VIII Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
IX Wolne wnioski i informacje.
X Zakończenie obrad.

Napisz do autora

Komentarze (3)
  • K
    Krasicki

    środa, 28 października, 2020

    ,, Chłopcy przestańcie bo się źle bawicie dla was to igraszka nam chodzi o życie ”.

    Odpowiedz
  • KW
    Kazimierz Wielki

    środa, 28 października, 2020

    W sprawach światopoglądowych w Trybunale Konstytucyjnym powinna obowiązywać zasada jednomyślności. Przy zdaniach odrębnych – zakończenie postępowanie bez końcowego rozstrzygnięcia.

    Odpowiedz
  • KW
    Kazimierz Wielki

    środa, 28 października, 2020

    Zupełnie nietrafiony pomysł. Należałoby raczej zastanowić się nad likwidacją tej instytucji, która prawie wyłącznie generuje zbyteczne koszty. Zakres kompetencji i skuteczność działania – prawie zerowa, ale to można zmienić, jeśli istnienie rad uważa się za konieczność dziejową. Ogółem ta społeczność liczy 165. osób. Większość z nich marzy tylko o możliwości startu w kolejnych wyborach samorządowych lub uczestniczenia w różnego rodzaju komisjach, w których nie pracuje się za przysłowiową czapkę gruszek. Od członków rad osiedli nie wymaga się żadnych kwalifikacji, niekaralności, granicy wieku i stanu zdrowia. W niektórych przypadkach członkiem rady zostaje osoba nie mieszkająca na danym osiedlu, ale za to zatrudniona na eksponowanym stanowisku w różnego rodzaju instytucjach. Osobiście opowiadam się za likwidacją rad osiedli, a 23. członków RM może z powodzeniem konsultować się z mieszkańcami miasta na wyznaczonych dyżurach.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz