OFTeN – kolejna porcja teatru

0
W piątek wielbiciele niezależnego teatru znów wędrowali między synagogą i OCK-iem, by obejrzeć tegoroczne spektakle odbywającego się w Ostrowie festiwalu.

Miłość, która nie jest prawdziwa miłością, związek, w którym nie ma bliskości, brak czasu, pęd ku karierze… Skrótowość i powierzchowność, która cechuje coraz więcej dziedzin życia współczesnego człowieka. O tym był spektakl „#DBRMPP” Katarzyny Gorczycy i Oskara Malinowskiego. Z kolei sztuka w reżyserii Julii Szmyt pt. „Polityk. Trailer” inspirowana była życiorysami dyktatorów przeszłych i obecnych i sytuacjami, w których każdy mógł się doszukiwać nawiązań do aktualnej sytuacji politycznej. W role matki i przyuczanego do kariery politycznej syna wcielili się Monika Świtaj i Bartłomiej Firlet.Grażyna Gumińska, Robert Oleksy z bielsko-bialskiego Teatru Granda rozbawili festiwalową publiczność historią człowieka ulicy, Jolly’ego Rogera i jego towarzyszki Maggie, razem z którą przeszukuje śmietniki i toczą przy okazji rozmowy o życiu i śmierci. Jolly Roger to postać autentyczna – mówił odtwórca roli tytułowej. Historia kończy się smutno. Humor widzowi poprawia jednak podwórkowa przyśpiewka, którą żegnają się aktorzy.
Pokazany przez Katarzynę Kostrzewę spektakl „Cela S” był z kolei połączeniem monodramu i teatru tańca. „Pewnego dnia życie staje się serią obowiązków do wykonania i nic nie daje w zamian” – mówiła ze sceny Cela, bohaterka dramatu. Tekst sztuki był zbiorem monologów dotyczących najbardziej intymnych sfer życia kobiety i jej skomplikowanych relacji z bliskimi.
O śmierci, o stracie kogoś bliskiego i o tym, jaki wpływ mają tak trudne przeżycia na psychikę. Historię wysnutą na podstawie własnych doświadczeń tańcem ruchem i gestem pokazały Agata Meyer-Lüters i Agnieszka Bednarz. Spektakl pt. „Jestem Helena” absolwentek bytomskiego wydziału tańca krakowskiej PWST zakończył piątkowy teatralny wieczór. Dziś od 16.00 kolejne pięć spektakli. Szczegóły na stronie www.often.com.pl

redaktor wlkp24.info
agnieszka.kurzawa@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick