Odwołują planowe przyjęcia, wysyłają do innych placówek – protest fizjoterapeutów, radiologów i diagnostów

1
O proteście fizjoterapeutów zrobiło się głośno już w maju tego roku. Wtedy żądali oni 1200 zł brutto podwyżki. Odchodzili od stanowisk pracy, a do kadr zaczęły masowo spływać zwolnienia lekarskie lub zaświadczenia o oddanej krwi. W poniedziałek, pracownicy kaliskiej placówki wrócili do protestu, a jego forma została zaostrzona. Wykonywane są tylko zabiegu pilne, wszystkie pozostałe, planowe wizyty zostały odwołane.

Jak nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć w kaliskim zakładzie diagnostyki obrazowej, na dyżurze jest jedna osoba. Wykonywane są jedynie badania w nagłych przypadkach (np. wypadek komunikacyjny), zdjęcia tzw. przyłóżkowe są wykonywane jedynie na Oddziale Intensywnej Terapii. Wszystkie pozostałe zabiegi są odwołane, a pacjenci w stanie niezagrażającym ich życiu są odsyłani.

Jak informuje Anna Krzemińska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii w rozmowie z portalem faktykaliskie.pl – W marcu mieliśmy dostać od ministra pieniądze, jednak to się „rozmyło”. Od maja tego roku nasz związek w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu prowadził rozmowy z dyrekcją szpitala, które zakończyły się 9 września propozycją podwyżki dla 6 osób po około 100 zł brutto. Ze względu na brak propozycji dla wszystkich uprawnionych, czyli około 117 osób, związek nie podpisał porozumienia.

Z kaliskimi fizjoterapeutami, diagnostami i radiologami solidaryzuje się dyrekcja szpitala. Dyrektor wydał oficjalne oświadczenie:

KOMUNIKAT DLA PACJENTÓW

Od poniedziałku 23 września rusza ogólnopolski protest diagnostów medycznych i fizjoterapeutów.
Według zapowiedzi, w najbliższych dniach może ich zabraknąć na oddziałach i w pracowniach.
Również w naszym szpitalu mogą wystąpić z tego powodu organizacyjne utrudnienia.
Liczymy na zrozumienie Naszych Pacjentów – takie, jakie protestujący znajdują u dyrekcji szpitala i pozostałych pracowników naszej placówki.
Mimo rządowych obietnic, ta grupa zawodowa została pominięta przy przyznawaniu podwyżek dla białego personelu.

Wspólnie okażmy im wsparcie.

dyrektor Radosław Kołaciński

Zebraliśmy informacje na temat tego, jak wygląda sytuacja w pozostałych placówkach. W Ostrowie Wielkopolskim sytuacja nie uległa zmianie. Zakład Diagnostyki Obrazowej pracuje normalnie, bez żadnych utrudnień. Fizjoterapeuci także planowo przyjmują pacjentów. Solidaryzują się jednak z kolegami z Kalisza, nosząc koszulki z napisem „PROTEST”.

Spokojnie jest też w pozostałych placówkach na terenie południowej Wielkopolski. – Na ten moment nie podejmowane są przez Zarząd Terenowej Organizacji Związkowej nr 89 Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii żadne utrudnienia czy formy protestu w krotoszyńskim szpitalu – informuje Sławomir Pałasz, rzecznik prasowy tamtejszego szpitala.

Żadne działania nie są także podejmowane w szpitalu w Pleszewie, Jarocinie i Ostrzeszowie.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick