Odolanów. Remont kościoła idzie pełną parą [ZDJĘCIA]

2
Fot. odolanow.pl
Kościół poewangelicki w Odolanowie powoli odzyskuje dawny blask. Zakończyły się pierwsze prace związane z wymianą dachu, ale harmonogram przewiduje znacznie więcej robót. Właśnie trwa wymiana podłóg, która mogła się rozpocząć po zamontowaniu stolarki okiennej i zakończeniu prac związanych z poszyciem.

W kościele poewangelickim w Odolanowie praca wre. Część remontów została już zakończona, a kolejne dopiero się rozpoczynają. Do tej pory ukończono m.in. roboty związane z demontażem starego dachu i założeniem nowego, naprawiono również kominy i wykonano pełne deskowanie wraz ze stolarką okienną.

Zamontowanie nowego dachu było jednym z najważniejszych elementów kilkuetapowego remontu, mającego przywrócić świątyni dawny blask. – Ma on sprawić, że wygląd budynku znowu będzie estetyczny i ponownie zacznie wyglądać jak przed rokiem 1990 – mówią przedstawiciele urzędu w Odolanowie. Prace na zewnątrz budynku to jednak nie wszystko. Sporo dzieje się także w środku. Rozebrano m.in. starą posadzkę, wymieniono pełną instalację elektryczną oraz przeciwpożarową, a także okładziny ścian.  Zamontowano również witraże i wykonano prace restauratorskie polichromii. Mają one nadać nowego blasku w środku budynku. Zaadaptowano też zakrystię na szatnie i zaplecze sanitarne.

Gruntowny remont wielowiekowego budynku wiąże się z ogromnymi kosztami. Władze gminy długo starały się o dotacje. Ostatecznie udało im się pozyskać je z kilku źródeł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało 120 tys. zł, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków przelał kolejne 60 tys. zł, a Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zaproponował 40 tys. zł. Całość inwestycji to kosz rzędu 700 tys. zł. Na renowację budynku kościoła poewangelickiego w ramach prac konserwatorskich wnętrza kościoła, aby zaadaptować go na salę wielofunkcyjną, gmina pozyskała także 1,9 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

– Obecnie trwa układanie podłogi na II piętrze, a po ich zakończeniu zostanie ułożona podłoga w głównej nawie kościoła. Na samym końcu planujemy zagospodarować teren wokół budynku. W harmonogramie prac przewidziano położenie chodnika, zamontowanie ławek oraz nagłośnienia wewnątrz kościoła – wyliczają przedstawiciele magistratu. Remont ma się zakończyć wiosną 2019 roku.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

    • Trzeba mocno czytać między wierszami ale chyba nie ma to być już obiekt sakralny…? Mam taką totalnie zdezelowana chatke ze stodołą bez połowy dachu. Myślałem o postawieniu kapliczki w rogu działki i wyciagnieciu jakiś 2mln na jej budowę. Ktoś wie jak to załatwić? Wydaje mi się że kosciol lub kaplica w jakimkolwiek kontekście dobrze działa na erekcje polskich polityków.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick