Odolanów. Dworzec odmieniony, życie seniorów też

1
Działa bez zarzutów. Większość osób bez zastanowienia mówi, że takiego miejsca brakowało już dawno. Mowa o dawnym dworcu kolejowym w Odolanowie (pow. ostrowski), który z ruiny odmieniony został o 180 stopni. Teraz jest siedzibą Domu Senior+. Starania o remont dworca trwały latami, inwestycja pochłonęła gros pieniędzy.

Dworzec kolejowy w Odolanowie doczekał się modernizacji. Właściwie można śmiało powiedzieć, że nie tyle remontu, co podniesienia z ruin. Budynek o powierzchni blisko 300 metrów kwadratowych był – jak wielu mieszkańców mówi – “meliną”, dziś to użyteczne miejsce. Powstał tu Dom Senior +, pierwszy w mieście i gminie Odolanów. – Seniorzy mają tu opiekę codziennie, dostają posiłki oraz fachową opiekę. W zespole mamy wykwalifikowane opiekunki, etatową pielęgniarkę i rehabilitantkę. Dzień każdy senior zaczyna od pomiaru ciśnienia, później gimnastyki. Do godzin popołudniowych każdy może czuć się tu jak u siebie w domu – mówi kierownik placówki, Paweł Małuszek.

Wiele miast zaczyna inwestować w tak zwane domy dziennego pobytu dla seniorów. Ten w niewielkim Odolanowie jest otwarty dla 30 osób. Dla porównania, w ponad 70-ciotysięcznym mieście jakim jest Ostrów – w domu “Senior Wigor” – tyle samo. Seniorzy za pobyt w tych placówkach nie ponoszą żadnych kosztów.

Przywrócenie budynku w Odolanowie do stanu użyteczności było kosztowne. Remont wyniósł 1 mln 300 tys. złotych, z czego gmina Odolanów przeznaczyła z własnego budżetu okrągły milion. Trzysta tysięcy to środki zewnętrzne. W planach jest jeszcze wykonanie nowej zewnętrznej elewacji, ale to melodia przyszłości. Najważniejsze dla samorządu jest płynne finansowanie kosztów utrzymania każdego z seniorów w Domu Senior+.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick