Odolanów: Dworzec kolejowy przechodzi metamorfozę

0

Dworzec w Odolanowie zyska nowy wygląd. A to za sprawą trwającego remontu starego budynku, który od lat nie był poddawany większej konserwacji. W ciągu ostatnich dni m.in. rozebrano starą dachówkę, uzupełniono konstrukcję drewnianą dachu oraz wymieniono instalację odgromową. Właśnie ruszają prace remontowe we wnętrzu obiektu.

Już teraz dworzec kolejowy w Odolanowie znacznie różni się od tego, który oglądali mieszkańcy przez lata. Gruntowny, kompleksowy remont budynku zaczęto od wymiany pokrycia dachowego wraz z konstrukcją. Budowlańcy zdemontowali blachę dachówkopodobną, wymienili rynny i rury spustowe, a pokrycie dachowe garażu i magazynu na papę termozgrzewalną. Otynkowane zostały kominy oraz wymieniona instalacja odgromowa.

Obecnie rozpoczyna się remont wnętrza obiektu. Prace będą prowadzone na razie w 7 pomieszczeniach, potrwają prawdopodobnie do końca roku. Od stycznia ekipa remontowa wkroczy do kolejnych kilkunastu, docelowo będą w budynku 23 pomieszczenia. Łącznie obiekt to około 300 metrów kwadratowych.

Dworzec kolejowy remontowany jest na potrzeby Dziennego Domu Senior-Wigor i to właśnie z tego projektu pochodzi część dofinansowania na renowację, czyli około 250 tysięcy złotych. Zespół dworca kolejowego powstał w latach 1906-1909. Początkowo służył jako pomieszczenia PKP, lokale mieszkalne dla pracowników kolei oraz kasy i poczekalnia. Obecnie budynek dworca jest nieczynny. Kompleks jest wpisany do Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami.

Foto: UGiM Odolanów
Paulina Szczepaniak

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick