Oddziały covidowe już tylko w Ostrowie i Pleszewie

2
Zmniejszająca się dzienna liczba nowych zachorowań na koronawirusa wpływa nie tylko na luzowanie pandemicznych restrykcji. Mniej osób trafia też do szpitala, baza łóżek covidowych jest więc sukcesywnie redukowana. Odziały dedykowane osobom chorym na COVID-19 działają tylko w Ostrowie Wielkopolskim i Pleszewie. Pozostałe placówki w regionie mają już tylko miejsca obserwacyjne, dla osób z podejrzeniem zachorowania na COVID-19.

W trakcie trzeciej fali koronawirusa wiele oddziałów ostrowskiego szpitala przekształcono w covidowe. Chorzy leżeli m.in. na chirurgii i na oddziale wewnętrznym. 19. marca baza łóżek dla pacjentów chorych na COVID 19 liczyła 120 miejsc, dziś jest ich zdecydowanie mniej. – Obecnie mamy 80 łóżek covidowych szpitalu. W zasadzie wszystkie oddziały wróciły do swojej statutowej działalności – tłumaczy Adam Stangret, zastępca kierownika Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Pleszewskie Centrum Medyczne do zeszłego tygodnia dysponowało 45-łóżkowym oddziałem dla pacjentów z COVID-19. Od 15 czerwca decyzją wojewody Wielkopolskiego placówka posiada już tylko 25 miejsc, z czego 3 łóżka przeznaczone są dla pacjentów wentylowanych mechanicznie. – Obecnie na oddziale przebywa zaledwie kilkoro pacjentów. Jest to specjalnie do tego celu wydzielona część szpitala, do której prowadzi osobne wejście – informuje Ireneusz Praczyk, rzecznik prasowy Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Z kolei w Ostrzeszowskim Centrum Zdrowia od 13. czerwca łóżka dla osób chorych na koronawirusa zostały zlikwidowane. Decyzje w tej kwestii podejmuje Wojewoda Wielkopolski. – W chwili obecnej wznowiliśmy działalność oddziału internistycznego. Chirurgia nie wznowiła jeszcze działalności, ponieważ po tak długim okresie hospitalizacji osób z koronawirusem oddział musi być np. wyozonowany – mówi Jarosław Iwaszkiewicz, dyrektor ds. medycznych Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Baza łóżek covidowych w Szpitalu Powiatowym w Krotoszynie została zlikwidowana z dniem 26. maja. Odział covidowy w tej placówce uruchamiany był dwukrotnie. Pomiędzy październikiem, a grudniem 2020 roku oraz marcem a majem bieżącego roku. – Infrastruktura oddziału została częściowo zmieniona, by oddział mógł powrócić do statutowej działalności. Natomiast, gdyby była taka konieczność jesteśmy w stanie z powrotem przekształcić go w covidowy – tłumaczy Sławomir Pałasz, rzecznik prasowy Szpitala Powiatowego w Krotoszynie.

Szpital Powiatowy w Jarocinie, tak samo jak placówki w Krotoszynie i Ostrzeszowie, nie posiada już oddziału covidowego. Pierwsze łóżka zlikwidowano 6. maja, kolejne 21. maja. Kierownictwo placówki deklaruje jednak, że w każdym momencie możliwe jest odtworzenie około 30 łóżek.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick