Oddział szpitala w Wolicy odizolowany. Przebywała tam zakażona kobieta [AKTUALIZACJA]

0
Fot. Aleksander Szlender/szpital.pl/wolica
W sobotę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem w powiecie kaliskim. Kobieta przebywa aktualnie w Szpitalu Zakaźnym w Poznaniu, a jej stan określany jest jako ciężki. Wcześniej przebywała w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy koło Kalisza. Kontakt z zakażoną kobietą miał zarówno personel, jak i pacjenci.

Zakażoną kobietą jest 37-latka z gminy Mycielin w powiecie kaliskim. Zanim trafiła do Szpitala Zakaźnego w Poznaniu, a wyniki jej badań okazały się pozytywne, przebywała w Wojewódzkim Specjalistycznym ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy koło Kalisza. – Musimy odtworzyć łańcuszek osób, które miały kontakt z pacjentką. Zaczynając od tzw. „wieczorynki”. W Zespole ZOZ w Wolicy zastosowano wszelkie procedury zgodne z Ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – poinformowano nas w rozmowie telefonicznej ze szpitalem.

W placówce zwołano aktualnie sztab kryzysowy. Dyrekcja szpitala czeka także na decyzję Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, czy placówka będzie musiała zostać zamknięta. Póki co, oddział, na którym przebywała 37-latka został całkowicie odizolowany od pozostałych i objęty kwarantanną.

AKTUALIZACJA – 14.28

Oświadczenie Wojewódzkiego Specjalistycznego ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy k/Kalisza

Dyrekcja Wojewódzkiego Specjalistycznego ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy k. Kalisza informuje, że 37-letnia kobieta z powiatu kaliskiego, zakażona koronawirusem, aktualnie leczona w Szpitalu Zakaźnym do walki z SARS-CoV-2 w Poznaniu, była pacjentką naszego Szpitala.

W Zespole ZOZ w Wolicy zastosowano wszelkie procedury zgodne z Ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374) .
Sytuacja w Szpitalu jest opanowana. Oddział, na którym przebywała kobieta, jest całkowicie odizolowany od pozostałych komórek Szpitala i objęty kwarantanną.

Zespół ZOZ w Wolicy wstrzymał planowe przyjęcia pacjentów.

Obecnie trwa posiedzenie Sztabu Kryzysowego, w trakcie którego zostaną ustalone dalsze działania, m.in. zasady udzielania, wcześniej zaplanowanej, pomocy pacjentom onkologicznym.

O dalszych podjętych krokach Dyrekcja Zespołu ZOZ w Wolicy będzie informowała Państwa na bieżąco.
Szpital czeka również na ostateczną decyzję Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sprawie ewentualnej konieczności zamknięcia placówki.

/…/
Lek. Sławomir Wysocki
Dyrektor

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick