DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Od kreacji do rzeczy" - pokaz mody i wystawa

Integralną częścią wernisażu będzie pokaz kolekcji dyplomantów i studentów Pracowni oraz unikatowa kolekcja autorskich ubiorów prof. Kostrzewy. Zapraszamy już w najbliższy czwartek o godzinie 18.00 do Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Wystawa jest formą artystycznej prezentacji nowatorskich koncepcji modowych, młodych adeptów sztuki studiujących w Pracowni Sztuk Projektowych na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Zainteresowania studentów kreowaniem najbliższego otoczenia człowieka i stylizacji wizerunku zaowocowały wieloma interesującymi realizacjami, opartymi na autorskich wizjach mody. Kolekcje powstały pod kierunkiem prof. Moniki Kostrzewy mają swoją jedną wspólną cechę – są wynikiem prowadzonego procesu edukacyjnego i twórczym analizowaniem zjawiska mody. Ukierunkowane są na poszukiwanie nowej formy w ubiorze, który tworzy styl i podkreśla osobowość człowieka dając mu możliwość bycia oryginalnym.

– Większość realizacji powstała dzięki współpracy z firmą Haft S.A., w której wykonane zostały pierwowzory zaprojektowanych przez studentów haftów i tkanin. Rozwijana współpraca wspierająca pracę studentów, zmierzająca do komercjalizacji wiedzy zdobywanej na studiach, sprzyja wdrażaniu innowacji i otwieraniu nowych przestrzeni inspiracji dla współczesnej edukacji praktycznej i biznesu. Kolekcje studentów to awangarda i nowe spojrzenie na współczesną modę tworzącą przestrzeń człowieka. To efekt inspiracji tradycją kulturową i sztuką, w kreowaniu rzeczy, które mogą nas otaczać w przyszłości – powiedziała prof. Monika Kostrzewa

Oto studenci biorący udział w projekcie:

Adam Grześkowiak II rok mgr – kolekcja „Zupa”

Moja kolekcja inspirowana jest twórczością Andy’ego Warhola, a konkretnie motywami okładek płyty „Velvet Underground i Nico” oraz puszki Campbell. Interesuje mnie to, że Warhol traktował grafikę jako medium sztuki masowej. W wielu jego pracach pojawiały się multiplikacje i generalnie bardzo często powielał raz stworzony wzór. Ja także sięgam po multiplikację oraz druk na płótnie.

Aneta Bartczak II rok mgr – kolekcja „Feminity”

To kolekcja inspirowana kobietą, a przede wszystkim jej zmiennością, delikatnością, a jednocześnie siłą. Pierwsza część nawiązuje do masowej produkcji pret-a-porter, druga – do stylizacji haute couture.

Edyta Cichomska II rok mgr – kolekcja „Folklor a nowoczesność”

Kolekcja powstała z fascynacji sztuką ludową. Zdecydowałam się na powrót do dawnego odświętnego stroju, inspirując się elementami folkloru Podhala, Beskidu Śląskiego oraz regionu sieradzkiego. To wyraz szacunku dla sztuki z odległych czasów, ale też wzbudzenie u innych zainteresowania historią, tradycją. Kolekcję adresuję do kobiet zdecydowanych. To zestaw pięciu artystycznych kreacji z czarnego materiału z barwnym elementem haftowanym, powstałym dzięki współpracy z kaliską fabryką.

Małgorzata Pawlik II rok mgr – kolekcja „Splash”

To kolekcja inspirowana twórczością amerykańskiego malarza Jacksona Pollocka. Sięgnęłam zatem po technikę action painting, przy pomocy której malowałam ubiory. Założeniem tej kolekcji jest połączenie ekspresyjnego malarstwa z modą.

Jagoda Szymanowska, Lidia Kaliszewska I rok mgr – kolekcja „Folklor Fusion”

To synteza folkloru i futuryzmu. Z jednej strony inspirujemy się góralszczyzną, z drugiej – twórczością Giacomo Balli – czołowego włoskiego futurysty.

Mecenasami tego artystyczno-edukacyjnego wydarzenia są: Fabryka Firanek i koronek „Haft S.A.” w Kaliszu, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu i Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Do projektu włączyli się również: salon stylizacji fryzur i makijaży BLACKSWAN, Big Star S. A. oraz Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz