Od dzisiaj wniosek o 500+ można składać w formie papierowej

0
Świadczenie w ramach programu „Rodzina 500 Plus” można otrzymać już na pierwsze dziecko. Te nowe zasady przyjął polski rząd, tak by każde dziecko w Polsce było objęte wsparciem finansowym. Minęła pierwsza tura przyjmowania wniosków w formie elektronicznej, od dziś beneficjenci programu mogą w formie papierowej składać wnioski o przyznanie świadczenia już na pierwsze dziecko w rodzinie bez względu na zarobki rodziców.

Jeszcze do 30. czerwca 2019 roku pieniądze na pierwsze dziecko w rodzinie z rządowego programu „Rodzina 500 Plus” można było uzyskać, jeśli spełniało się odpowiednie kryteria dochodowe. Wówczas dochód na jednego członka rodziny nie mógł przekroczyć 800 zł netto lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego w rodzinie. Teraz 500 zł świadczenia przypada na każde dziecko w Polsce, niezależnie od zarobków rodziców. – Zostały zniesione całkowicie kryterium dochodowe oraz konieczność okazania dokumentów dotyczących obowiązku alimentacyjnego rodziców, jeśli takie posiadają – mówi Daria Sobańska z ostrowskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W Ostrowie Wielkopolskim w poprzednim okresie świadczeniowym ponad 7000 dzieci zostało objętych programem „Rodzina 500 Plus”. – Po nowelizacji ustawy szacujemy, że około 11 tysięcy dzieci do 18. roku życia będzie uprawnionych do poboru świadczenia – mówi Krystyna Kois-Jaźwiec, dyrektor MOPS w Ostrowie Wielkopolskim.

Od 1. lipca wnioski o świadczenie można było składać tylko drogą elektroniczną trzema kanałami – poprzez platformę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przez platformę ePUAP oraz bankowość elektroniczną. Teraz wnioski papierowe można składać w ośrodkach pomocy społecznej, odpowiedzialnych za realizację programu oraz w placówkach Poczty Polskiej. W Ostrowie Wielkopolskim dział świadczeń odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków działa w MOPS od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 16:00. Wnioski papierowe składać można także w Urzędzie Miejskim w Biurze Obsługi Mieszkańców w godzinach 8:00-16:00.

Cały czas można także składać wnioski drogą elektroniczną. Każdy, kto złożył wniosek elektroniczny w pierwszym rozdaniu (od 1. do 31. lipca), ma załatwione formalności na znacznie dłużej. – Od 1. lipca świadczenia będą przyznawane z wydłużonym okresem. Oznacza to, że będą przyznawane do 31. maja 2021 roku, czyli rodzice w 2020 roku nie będą musieli składać nowych wniosków– dodaje Daria Sobańska.

Przypomnijmy, rząd przeznaczył w budżecie na 2019 rok kwotę około 22 mld złotych na program, to mniej niż w roku 2018. Rząd od kwietnia 2016 roku do roku bieżącego przeznaczył na program „Rodzina 500 Plus” łącznie 67 mld złotych z krajowego budżetu.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick