Oczyszczacze powietrza w Żłobku Miejskim. Inwestycję wsparli rodzice

1
Najmłodsi ostrowianie będą oddychać czystszym powietrzem. W Żłobku Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim - przy ul. Jankowskiego i ul. Waryńskiego - pojawiły się oczyszczacze powietrza, które już spełniają swoje zadanie. Władze miasta twierdzą, że pomysłowi należy się przyglądać i - być może - w przyszłości przenieść do innych placówek oświatowych.

Przede wszystkim oczyszczają powietrze zatrzymując szkodliwe dla człowieka pyły w specjalnych filtrach, ale i pokazują temperaturę i wilgotność powietrza – oczyszczacze powietrza zakupiła dyrekcja Żłobka Miejskiego przy finansowym wsparciu rodziców dzieci. – W budynkach przy Jankowskiego i Waryńskiego mamy łącznie trzynaście grup w trzynastu salach, więc tyle samo jest oczyszczaczy – w każdej sali jest jedno urządzenie – mówi dyrektor Żłobka Ewa Brzozowska.

Każdy oczyszczacz ma wskaźnik, który informuje o jakości powietrza. Zielony kolor daje sygnał, że zanieczyszczenia w powietrzu nie ma, pomarańczowe i zielone kolory to sygnały alarmowe świadczące o złej jakości tlenu. Filtr w oczyszczaczu powinien wytrzymać rok, później należy go wymienić. Każde urządzenie zasilane jest na prąd, ale oczyszczacze są dość energooszczędne, zużywają tyle energii co sześćdziesięciowatowa żarówka.

Inicjatorem zakupu urządzeń do oczyszczania powietrza był jeden z rodziców podopiecznego placówki. Część zakupów sfinansowano z budżetu Żłobka Miejskiego, a część z funduszu, na który składają się rodzice dzieci. Koszt jednego urządzenia wyniósł niespełna tysiąc złotych. Władze miasta deklarują, że jeśli oczyszczacze będą dobrze spełniać swoją rolę, to niewykluczone, że wykonana zostanie analiza i kalkulacja, by w przyszłości zainwestować w takie urządzenia dla innych placówek oświatowych w mieście.

Warto dodać, że na przykład w Krakowie w większości żłobków, przedszkoli i szkół podstawowej takie urządzenia działają już od prawie roku. Oczyszczacze znajdują się też m.in. w żłobkach w Sosnowcu czy Dąbrowie Górniczej. Czy waszym zdaniem warto zainwestować w oczyszczacze dla wszystkich placówek oświatowych w Ostrowie Wielkopolskim? Zapraszamy do dyskusji.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick