Obywatelski obowiązek, czyli Polacy głosują. Jaki powinien być europoseł?

0
Mija szósta godzina wyborów do Parlamentu Unii Europejskiej, które dziś o godzinie 7:00 rozpoczęły się na terenie całego kraju. Polacy głosują w trzynastu okręgach wyborczych, z czego Wielkopolska to okręg nr 7. Zgłoszono w nim sześć komitetów, a ostatecznie do Europarlamentu dostanie się z Wielkopolski pięcioro lub sześcioro europosłów.

Przypomnijmy, dziś Polacy decydują kto będzie reprezentował nas w Parlamencie Unii Europejskiej. Do Brukseli na pewno pojadą 52 osoby z naszego kraju. Łącznie Parlament Europejski będzie liczył 705 osób po wyjściu Wielkiej Brytanii z szeregu wspólnoty europejskiej.

Dziś głosujemy po raz czwarty w wyborach do PUE. Wcześniej miało to miejsce w latach 2004, 2009 i 2015. Frekwencja jak dotąd nie przekroczyła 25 procent w skali kraju. Jak będzie w tym roku? W wielu lokalach wyborczych na terenie Ostrowa Wielkopolskiego frekwencja była pokrzepiająca i wskazywała na naprawdę dobry wynik. Jednak dopiero po zamknięciu lokali o godzinie 21:00 będzie można określić czy wybory dla Polaków okazały się ważne.

W Ostrowie Wielkopolskim otwartych jest 39 lokali wyborczych oraz dodatkowo działają jeszcze 3 w ramach tak zwanych obwodów zamkniętych: w szpitalu, w Areszcie Śledczym, w Domu Pomocy Społecznej. Łącznie to 42 lokale. W całym powiecie ostrowskim uprawnionych do głosowania jest 127456 osób. W mieście Ostrowie Wielkopolskim głosować dziś może ponad 57 tysięcy osób. Każdy wyborca otrzymuje dziś tylko jedną kartę do głosowania, na której zaznacza tylko jedno nazwisko zakreślając przy nim „X”.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick