DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Obwodnica Kalisza coraz bliżej

Wariant nr 5 będzie zaczynać się w okolicy wiaduktu kolejowego w Skalmierzycach. Stamtąd obwodnica Kalisza będzie odbijać na północny-zachód od obecnie istniejącej drogi krajowej nr 25 i prowadzić pomiędzy Biskupicami i Trkusowem, następnie przecinać przed Kościelną Wsią drogę krajową nr 12 i w linii prostej prowadzić do połączenia z istniejącą DK25 pomiędzy Kokaninem a Russowem. Inwestycja przewiduje cztery węzły drogowe: w okolicach Skalmierzyc, Kościelnej Wsi, Pawłówka oraz Kokanina.

Prezydent Kalisza zaznaczył, że proces powstania obwodnicy Kalisza mógł rozpocząć się dużo wcześniej, gdyby nie pojawienie się nowego wariantu przebiegu drogi „forsowanego przez samorząd Nowych Skalmierzyc”. – Z kilku wariantów poddawanych analizie do realizacji zostaje przedstawiony ten, który ma najlepszy bilans zysków i strat, pod względem czynników ekonomicznych, środowiskowych, społecznych i technicznych. Wariant biegnący w całości poza granicami administracyjnymi Kalisza zdaniem ekspertów jest najkorzystniejszy. Dla nas to jest dobra decyzja, chociaż gdyby nie konieczność analizy dodatkowego wariantu, za którym opowiadał się burmistrz Nowych Skalmierzyc, dzisiaj pewnie mówilibyśmy nie o składaniu wniosku o decyzję środowiskową, tylko o przetargu na realizację inwestycji – mówił Krystian Kinastowski.

Poznański oddział GDDKiA do końca miesiąca złoży wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy obwodnicy. Wydawanie decyzji środowiskowej to proces trwający około roku. Latem przyszłego roku, po jej wydaniu, przygotowany zostanie program funkcjonalno-użytkowy dla obwodnicy. Dokument ten jest podstawą dla rozpisania przetargu. Postępowanie przetargowe trwa około siedmiu miesięcy. W 2026 roku wniosek i uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Początek prac robót budowlanych możliwy byłby z końcem 2026 roku, a oddanie obwodnicy latem 2029 roku. Terminarz ten zakłada, że nikt nie będzie próbował blokować inwestycji czy odwoływać się od wydawanych decyzji czy zezwoleń dotyczących tej bardzo ważnej dla całego regionu drogi.

Władze Kalisza podkreślają także, że gdyby droga prowadziła przez teren Kalisza, samorząd byłby zobligowany do pokrycia części kosztów z własnego budżetu, czyli z kieszeni mieszkańców. Kwota mogłaby sięgać kilkudziesięciu milionów złotych.

Napisz do autora

Komentarze (9)
 • S
  sasquad

  piątek, 24 marca, 2023

  A Mosiek Łowca Żydów co tam robi?

  Odpowiedz
 • JB
  jarek barbarzyńca

  piątek, 24 marca, 2023

  Najbardziej podoba mi się zatroskana mina Jana M. Oto on światły z otwartym umysłem czuwa nad prawidłowym przebiegiem prac. Przypomina mi się zawsze pewien post który przeczytałem na wlkp24.info …..” A NIEDAWNO JESZCZE BYŁ WÓZKOWYM W RUNOTEXIE ” Ludzie …….trzymajcie mnie !! ( może lepiej brzmi trzymcie mnie )

  Odpowiedz
 • M
  myślący

  piątek, 24 marca, 2023

  Jaka śmieszna pozowana fotka. 😉

  Odpowiedz
 • Z
  Zyzio

  piątek, 24 marca, 2023

  Zamiast się boksować z sąsiadami, powinni już dawno złożyć wspólny wniosek (Kalisz, Ostrów i Konin) żeby ta trasa była drogą ekspresową S25. Parametrami i kosztem nie różniła by się prawie wcale od tego co powstanie. Całość kosztów wtedy by musiało pokryć państwo, a rząd by miał kolejne kilometry do statystyk dróg ekspresowych w Polsce. No ale jak widać myślenie boli.

  Odpowiedz
 • O
  Obserwator

  piątek, 24 marca, 2023

  Jaki kraj, taki przebieg obwodnicy. Kilku pisiorków ustaliło, że tak będzie dla nich najlepiej i basta. Znowu trzeba wyciągnąć ciągniki z garaży, Panowie.

  Odpowiedz
 • P
  Piotr

  sobota, 25 marca, 2023

  Tak naprawdę przebieg obwodnicy już 30-40 lat temu był źle wyznaczony i stąd te problemy z takim miasteczkiem jak New Skalmierzyce. Co starsi pamiętają jak mieszkańcy tego wytwornego miasteczka blokowali przejazd przez ich „metropolie” z powodu dużego ruchu ciężarowych samochodów. I powstało coś co tak naprawde jest obwodnicą tego uroczego miasta a cały tranzyt i tak wjeżdża do Kalisza. Czyli byli skuteczni. Teraz znów narzucają swoje opcje strasząc blokadą dróg. Dlatego może my mieszkańcy Kalisza powinniśmy zablokować wjazd na obwodnicę ich miasta od strony Ostrowa i od strony Kalisza przy Castoramie żeby przypomnieli sobie jak to kiedyś mieli fajnie

  Odpowiedz
 • Z
  Zyzio

  sobota, 25 marca, 2023

  Piotr – wytłumacz o co Ci chodzi, bo nie rozumiem. Obwodnica NS to obwodnica NS. Wszystko się zgadza. Co ma do tego Kalisz? Jakie masz argumenty przeciw temu, żeby obwodnica Kalisza szła tak jak pierwotnie planowano – na przedłużeniu obwodnicy NS? Jeśli chodzi tylko o pieniądze, które miał by wydać Kalisz to rozwiązanie podałem 3 komentarze wyżej – S25.

  Odpowiedz
 • K
  Krystian

  poniedziałek, 1 maja, 2023

  I tak NS wszystko oprotestuje. Szkoda czasu na jakieś tam warianty. Obwodnicy ma nie być do 2050 r. I tyle w temacie.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz