Obostrzenia rozszerzone na całą Polskę. Krok wstecz na najbliższe tygodnie

22
Fot. Adam Guz / KPRM
Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że wprowadza rozszerzenie regionalnych obostrzeń na całą Polskę. Ponownie zostaną zamknięte m.in. kina, teatry i baseny. Uczniowie klas I-III wrócą do nauki zdalnej, a pracodawcy, w miarę możliwości, mają kierować pracowników do pracy zdalnej.

Środa 17 marca 2021 roku przejdzie do historii. Tego dnia odnotowano największą liczbę nowych zakażonych i zgonów w skali kraju. Widząc pogarszającą się sytuację, Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił rozszerzenie regionalnych obostrzeń na cały kraj. Wejdą one w życie w sobotę 20 marca i potrwają do piątku 9 kwietnia. Po świętach Wielkiejnocy resort zdecyduje, co dalej.

Powrót do obostrzeń

– Idą trudne czasy. Mamy 25 tysięcy zachorowań i 40 procent dynamiki wzrostu. Jeśli będziemy ją powielać, za tydzień możemy przekroczyć 30 tysięcy, a może nadejść to szybciej. To są liczby, które mogą stanowić zagrożenie dla systemu zdrowia – podkreślił szef resortu.

W ramach walki ze wzrostem liczby zakażeń, a co za tym idzie także chorych na COVID-19, Minister Zdrowia ogłosił szereg obostrzeń:

 • powrót do nauki zdalnej w klasach I-III,
 • zamknięte kina, teatry, galerie sztuki, muzea, baseny, solaria, sauny, kasyna, obiekty sportowe oraz inne obiekty tego typu,
 • ograniczona działalność galerii handlowych,
 • zamknięte hotele (z wyjątkiem hoteli robotniczych i określonych podróży służbowych),
 • zalecenie pracy zdalnej dla pracowników, którzy mogą ją świadczyć z domów (także dla urzędników instytucji państwowych i samorządowych).

Wielkanoc z pandemią

Rozszerzone obostrzenia obejmą także święta Wielkiejnocy. Minister nie potwierdził, że do tego czasu nic się nie zmieni i nie zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia.

Więcej łóżek covidowych

Minister Zdrowia polecił wojewodom na przyspieszone przekształcenie łóżek na infrastrukturę covidową. Dodatkowo będą prowadzone kontrole przedstawicieli urzędów wojewódzkich i Narodowego Funduszu Zdrowia, aby na bieżąco aktualizować i weryfikować liczbę wolnych łóżek w szpitalach.

W ciągu najbliższego tygodnia mają zostać wydane decyzje pozwalające na uruchomienie kolejnych 8 tysięcy łóżek covidowych i respiratorowych.

Następny krok?

Adam Niedzielski zapowiedział, że liczba możliwych obostrzeń jest na wyczerpaniu. To oznacza, że ewentualnym kolejnym krokiem może być ponowny całkowity lockdown.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

22 KOMENTARZE

 1. 28
  20

  Ludzie obudźmy się bo robią z nami co chcą! Nikogo nie dziwi że w Chinach od dawna nie ma wirusa, wszystko otwarte? Gdzie się grypa podziała? Czas na rewolucję!!!

  • 22
   4

   Pewnie Chiny za wzór…. poczytaj jak oni tam zamykali i jak restrykcyjnie pilnowali.

  • 13
   12

   WLKP24.PL POKAŻCIE TEMU PANU ZDJĘCIA Z COVIDOWEGO W OSTROWIE… Albo lepiej weźcie go tam do opróżniania kaczek.

  • 6
   6

   Duchu powiatu bystrzaku nikt ci takich zdjęć nie pokaże, od roku tv też nie pokazała, użyj tego orzeszka pod kopułom i domyśl się dlaczego. Chyba że ci mózg od maseczki zaparował

  • 5
   3

   Plandemia, wybacz ale z ludźmi obdarzonymi takim umysłem jak twój nie chcę rozmawiać nawet poprzez wpisy na forum. Wracaj do ulubionej piosenki Edyty Górniak, lub ulubionego odcinka Starożytnych Kosmitów. Pozdrawiam i nie wchodźmy sobie w drogę.

  • 5
   2

   Duchu nie chcesz rozmawiać bo nie masz merytorycznych argumentów. Zresztą jakie może mieć gość który całą wiedzę czerpie z tv i urzędowej kawki z Gosią i Zosią. Poszukaj sobie normalnej pracy, znajdź pożyteczne hobby to przestaniesz wypisywać farmazony w internecie

  • Ostatnie zdanie swej jakże błyskotliwej wypowiedzi zacznij proszę stosować w stosunku do siebie a dopiero potem do oponentów w rozmowie. Do reszty się nie odniosę bo szkoda kliknięć. Pozdrawiam i życzę miłego dnia w twej normalnej pracy.

 2. 17
  5

  Z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że Urząd Miejski (pięć potwierdzonych COVID w ostatnich 7 dniach) zastosuje się pośrednio do zalecenia Ministra Zdrowia. W Starostwie Powiatowym gdzie potwierdzonych jest 9 a podejrzeń zdecydowanie więcej nic nie wiadomo o nowych środkach ostrożności. Gmina Ostrów prawdopodobnie ograniczy

  • 3
   3

   Mi się podoba to co pisze. Wydaje się być nieźle poinformowany jeśli chodzi o naszą lokalną „politykę”. Patologi jest tam sporo pracowałam i w miejskim i w starostwie i wszyscy wiedzą ale jakoś nikt nic nie mówi. A tu chyba odważny urzędnik conajmniej kierownik skoro porusza pewne tematy.

  • To nie było do przewidzenia tylko do potwierdzenia.Jesienią Niedzielski i inni “eksperci” już zapowiadali 3 fale!4 też już powoli jest zapowiadana na wrzesień tego roku..

 3. 15
  4

  Najważniejsze, że kościoły otwarte. Tam wirus nie dociera. Na Orliki, gdzie gra kilkanaście osób już tak. ***** ***

  • 8
   3

   I nikt nie sprawdza , że kościoły pełne, niedosprzątane , nie wietrzone no i rekolekcje !!!.

 4. 8
  2

  Kościoły zamykac. Księża zakazeni komunie podawaja ręka i jest dobrze. Teraz już wszystkie choroby, operacje, zabiegi pójdą znowu na bok. W sumie czy były do tej pory realizowane chyba nie. Odwolywane bez końca . Szczepia i co gorzej. Maski i co gorzej.

 5. 4
  3

  A nic nie pisze czy fryzjerzy będą otwarci nadal. Ale też powinni zamknąć bo to by nie sprawiedliwe było. Galerię zamkną A fryzjerzy otwarci. A jaki kontakt przy twarzy ma fryzjer z klientem

 6. 2
  1

  Kaczor na 10 musi mieć otwarte bo rocznicę musi z pompą obchodzić i na Wawel pojechać, 1% umierających na covid i wszyscy mają sraczkę masakra reszta chorób nieistotna ,pozostali pacjenci mają umrzeć bez opieki lekarskiej

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick