Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Spotkanie odbyło się w ramach innowacyjnego, pilotażowego projektu, który w grudniu ubiegłego roku wdrożony został w Ostrowie Wielkopolskim przez Szczecińską Fundację „Talent – Promocja – Postęp”. Prezydent Beata Klimek, przy udziale Centrum Rozwoju Komunalnego, Ostrowskiego Parku Przemysłowego i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zainicjowała powstanie „Paktu Zatrudnieniowego na rzecz aktywizacji osób bezrobotnych 50+" skupiającego partnerów publicznych i niepublicznych instytucji oddziałujących na lokalny rynek pracy. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jacek Piechota to były minister gospodarki, a zarazem obecny prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, a także przewodniczący Rady Szczecińskiej Fundacji i ekspert „Paktu zatrudnieniowego na rzecz aktywizacji osób bezrobotnych 50+”.Podczas wykładu podkreślał, że ich partnerami są wszystkie wszelkie instytucje działające na rzecz aktywizacji takich osób, i to zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej. Izba reprezentuje także przedsiębiorców obu państw w komisji rządowej ds. współpracy gospodarczej.
– Pracujemy również poprzez przedstawicielstwa zarówno po ukraińskiej, jakiej polskiej stronie. Izba współpracuje z lokalnymi fundacjami wspierania przedsiębiorczości, a także z przedsiębiorcami lub osobami fizycznymi. Chcielibyśmy także stworzyć polsko-ukraińską Akademię Miast. W jednym miejscu powstałoby centrum, w którym byłoby można dowiedzieć, co dzieje w danym obszarze współpracy miast, szczególnie z naciskiem na gospodarkę komunalną, restrukturyzację przedsiębiorstw komunalnych, zarządzanie miastami, czy biznesem – mówił Jacek Piechota.
Akademia Miast ma być skierowana przede wszystkim do małych miast. Jak podkreślał, obecnie zaczął się proces budowania samorządu lokalnego na Ukrainie. Po raz pierwszy lokalne społeczności uzyskały dochody własne. Średnie i małe miasta dochody odkładają na lokaty, a warto byłoby przeznaczyć te pieniądze np. na promocję gospodarczą inwestorów, czy wspieranie biznesu i relacji gospodarczych polsko –ukraińskich.
Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza w obu krajach szuka podmiotów, które mogą sobie wzajemnie pomóc. Doskonale odzwierciedla to przykład Stoczni Gdańskiej, która potrzebowała pilnie wykwalifikowanych spawaczy. Na Ukrainie funkcjonują natomiast szkoły spawaczy. Zadaniem Izby byłaby próba dokonania zmian programowych, tak, by uczniowie mogli ubiegać się o europejskie certyfikaty. Izba jednak nie zajmuję się rekrutacją pracowników i migracją.
W spotkaniu uczestniczyła m.in. prezydent Beata Klimek, zastępcy: Ewa Matecka i Jakub Szczurek, naczelnicy i pracownicy Urzędu Miejskiego, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Hanna Pawlak-Kornacka, a także przedstawiciele Izby Przemysłowo – Handlowej Południowej Wielkopolski oraz lokalni przedsiębiorcy.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz