DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

O krok od tragedii. Kobieta z 6-letnim synem trafili do szpitala

Strażacy zostali wezwani do Kościelnej Wsi, gdzie doszło do zatrucia czadem. Mieszkańców natychmiast poproszono o opuszczenie zagrożonych pomieszczeń. – Strażacy zabezpieczeni aparatami chroniącymi układ oddechowy weszli do mieszkania i sprawdzili poziom tlenku węgla. W okolicach kotłowni odnotowali obecność czadu na poziomie 160 ppm, jednak na wyższej kondygnacji stężenie wynosiło już 300 ppm. Kobiecie i 6-letniemu dziecku z objawami zatrucia tym groźnym gazem pomocy udzielał już przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego, który zdecydował o natychmiastowym przewiezieniu poszkodowanych do szpitala – informuje st. asp. Mariusz Glapa z zespołu prasowego PSP w Pleszewie.

Po wygaszeniu pieca i przewietrzeniu mieszkania dokonano kolejnych pomiarów. Tym razem nie stwierdzono niebezpiecznych stężeń tlenku węgla. Mieszkańcom zabroniono używania kotła do momentu sprawdzenia go przez osoby do tego uprawnione.

Strażacy ponownie przypominają, że czad to bezwonna, bezbarwna trucizna, która nazywana jest „cichym zabójcą”. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie, czyli czerwonych krwinkach i przy długotrwałym wystawieniu na jego działanie doprowadza do śmierci.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  • Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  • Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji. Nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać cyrkulację powietrza.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca. Mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Kup czujkę tlenku węgla! To tani zakup, a możesz uratować życie swoje i swoich najbliższych!

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz