O białaczce dowiadują się co 40 minut. Baza dawców szpiku daje im nadzieję na pokonanie choroby

0
Białaczka, czyli nowotwór krwi to jedna z najczęstszych odmian atakująca Polaków. Co 40 minut ktoś w kraju dowiaduje się, że jego organizm zaatakował nowotwór. I tylko co piąty znajdzie pomoc w bazie dawców szpiku fundacji DKMS.

Stereotypów na temat pobierania szpiku krąży wiele. Najpopularniejszy jednak dotyczy poboru z lędźwiowej części kręgosłupa bez żadnego znieczulenia. – Dziwi nas, że to wciąż tak popularny stereotyp. Szpik kostny pobiera się z krwi obwodowej. Cały proces przypomina oddawanie krwi, choć trwa nieco dłużej. Inną z metod jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. To jednak odbywa się przy znieczuleniu, a po zabiegu czuć dyskomfort podobny do uderzenia – wyjaśnia Grzegorz Igielski z fundacji DKMS.

W Polsce, co 40 minut ktoś dowiaduje się, że jest chory na nowotwór krwi (np. na białaczkę). Rak dotyka osoby bez względu na wiek. Cierpią dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy. – Tylko co piąty chory jest w stanie znaleźć dawcę szpiku. 25% znajduje ich wśród swojej najbliższej rodziny. Pozostałe 75% szuka wśród niespokrewnionych ze sobą osób. I niestety żadne inne środki nie są w stanie zastąpić szpiku z ciała ludzkiego – dodaje Igielski.

Dowodem na to, że warto jest zarejestrować się w bazie jest Zuzia Ostój z Ostrowa Wielkopolskiego, która w 2019 roku usłyszała diagnozę – aplazja szpiku. Wtedy wraz z rodzicami Zuzi rozpoczęła się walka o zdrowie dziewczynki i poszukiwanie dawcy. Przy współpracy z fundacją DKMS w nieco ponad miesiąc udało się powiększyć bazę dawców o 850 nowych osób. Udało się wtedy znaleźć dawcę dla Zuzi! Dokładnie 22 sierpnia 2019 roku odbył się przeszczep.

Aby zarejestrować się do bazy dawców szpiku, należy wypełnić stosowne dokumenty oraz pobrać wymaz od potencjalnego dawcy. Odbywa się to za pomocą specjalnego aplikatora, a wymaz pobierany jest z wewnętrznej części policzka. Przed potencjalnym oddaniem szpiku kostnego dla chorej osoby, dawca przechodzi szereg kompleksowych badań, by wykluczyć ewentualne choroby. Obecnie w bazie fundacji DKMS znajduje się blisko dwa miliony potencjalnych dawców szpiku.

POD TYM LINKIEM MOŻESZ ZAREJESTROWAĆ SIĘ DO BAZY DAWCÓW SZPIKU

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick