DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Nuncjatura Apostolska nie przekaże sądowi akt. Co dalej?

Sąd w Kaliszu doczekał się odpowiedzi, ale raczej nie takiej, jakiej oczekiwał. Nuncjatura Apostolska w Polsce zdecydowała, że nie przekaże tej instytucji akt dotyczących sprawy księdza oskarżonego o pedofilię. Mowa o Arkadiuszu H., który został skazany, ale po apelacji okazało się, że postępowanie zostało umorzone. Powód? Inne przepisy obowiązywały w momencie popełnienia czynu, a inne w czasie, kiedy został wniesiony akt oskarżenia przez prokuratora.

Oskarżyciele wystąpili na drogę cywilną, aby domagać się odszkodowania do kościoła w wysokości miliona złotych jako formy zadośćuczynienia. Są nimi bohaterowie filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”.

Sąd już wcześniej prosił o wydanie akt kościelnych, ale również spotkał się z odmową. Wówczas taką decyzję podjął zmarły we wrześniu emerytowany biskup kaliski Edward Janiak. O tym, że także Nuncjatura Apostolska odmówiła wydania dokumentów, jako pierwsze poinformowało Radio Zet. „Nuncjatura powołuje się na art. 24 Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych i twierdzi, że jej archiwa i dokumenty są „nienaruszalne w każdym czasie i niezależnie od miejsca, gdzie się znajdują. Dotyczy to także kopii dokumentacji, które pozostały w diecezji” – czytamy na stronie radiozet.pl.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez dziennikarzy tej stacji, kaliski sąd może ubiegać się o dostęp do kościelnych akt „w trybie międzynarodowej pomocy prawnej”. Sprawa pozostaje więc otwarta. Portal wlkp24.info wysłał pytania do Nuncjatury Apostolskiej w tej sprawie. Oczekujemy na odpowiedź.

Napisz do autora

Komentarze (5)
 • P
  Poiuytt

  wtorek, 7 grudnia, 2021

  Jak odmówiła, wszyscy powinni zostać oskarżeni o utrudnianie czynności.

  Odpowiedz
 • Z
  ziom

  wtorek, 7 grudnia, 2021

  pieniodze można zarobić na wszystkim

  Odpowiedz
 • JK
  Jarek K

  środa, 8 grudnia, 2021

  Jeszcze trochę i będą sami odprawiać modły w kościołach.

  Odpowiedz
 • M
  myślący

  środa, 8 grudnia, 2021

  Co dalej? Dalej mamy naród który dobrowolnie oddaje im pieniądze. Nie prędko się to skończy.

  Odpowiedz
 • S
  Sikorka

  środa, 8 grudnia, 2021

  Pozamykać na cztery spusty te „świątynie” czarnych kruków- niech się zabiorą do uczciwej pracy…a nie wciskają ciemnotę ludziom.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz