DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Nowe: sprzęt, remiza, sala, droga... To wszystko w Czekanowie [ZDJĘCIA]

Ulica Środkowa, świetlica wiejska, remiza Ochotniczej Straży Pożarnej – wszystkie te miejsca w Czekanowie w gminie Ostrów Wielkopolski są po „liftingu”. W sobotnie popołudnie oficjalnie oddano do użytku nową drogę oraz zmodernizowany budynek dedykowany strażakom-ochotnikom i kołu gospodyń wiejskich.

Wszystkie inwestycje to efekt współpracy kilku instytucji administracji publicznej. Budynek zmodernizowała gmina, podobnie jak drogę, przy czy skorzystała z rządowego dofinansowania, a nowy sprzęt strażakom przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 100 tysięcy złotych. – To głównie narzędzia hydrauliczne używane podczas wypadków drogowych do rozpierania pojazdów, w których zakleszczeni są poszkodowani. Znajdujemy się przy dwóch głównych drogach – DK25 i „11”, stąd duży nasz udział w tego typu zdarzeniach drogowych i sytuacjach – mówi Piotr Daniłkiewicz z OSP Czekanów.

Nowy sprzęt uzupełni wnętrze również nowego, średniego wozu strażackiego. To właśnie jego obecność w remizie spowodowała konieczność rozbudowy obiektu. W pomieszczeniach garażowany jest też jeszcze stary wóz bojowy. Gmina przy okazji zdecydowała, że rozbuduje i zmodernizuje z zewnątrz cały budynek, w którym mieści się nie tylko OSP, ale też świetlica wiejska, w której działalność prowadzi KGW czy rada sołecka. – Przekazaliśmy 1 milion złotych z budżety gminy na zmodernizowanie świetlicy i remizy oraz rozbudowę tych obiektów – podsumował wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

Mieszkańcy Czekanowa mają też nową drogę. Po gruntownej przebudowie jezdni oraz chodnika jest ulica Środkowa. – O tę drogę staraliśmy się długo. Sam odcinek to blisko 1,6 km i przeznaczyliśmy na modernizację ponad 1 mln 300 tysięcy złotych, w tym skorzystaliśmy z dotacji rządowej z Funduszu Inwestycji Strategicznych. Wieś rozwija się w tym kierunku, dlatego też wkrótce zajmiemy się inwestycją na sąsiedniej ulicy Jabłonkowej – podsumował sekretarz gminy Dariusz Pryczak.

W sobotę w Czekanowie odbyło się wielkie święto. Zakończenie wszystkich inwestycji i symboliczne przecięcia wstęg odbyły się w gronie samorządowców i parlamentarzystów. – Straż, członkinie KGW, miejscowy LKS – wszyscy starają się, żeby wieś piękniała. Droga – ulica Środkowa – była w fatalnym stanie i mieszkańcy się na to uskarżali. Jeśli chodzi o remizę, to inwestycja była potrzebna głównie ze względu na nowe, drugie auto, które w dobrych warunkach musi być garażowane – podsumował sołtys Czekanowa Marek Jagodziński.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz