Nowy sprzęt dla strażaków ochotników

0
Ochotnicze Straże Pożarne z całej Polski mogły ubiegać się ministerialne dofinansowanie do zakupu sprzętu ratowniczy niezbędnego do udzielenia pomocy poszkodowanym w wypadkach. Zestawy ratownicze, pilarki łańcuchowe, nożyce hydrauliczne i inne tego typu sprzęty odebrali strażacy ochotnicy z ostrzeszowskich OSP. Podobny sprzęt trafił też m.in. do Pleszewa i Kowalewa.

Do pięciu jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Miasta i gminy Ostrzeszów trafił wczoraj sprzęt o wartości 56 tysięcy złotych. Najwięcej narzędzi potrzebnych do sprawnego przeprowadzania akcji ratowniczych otrzymała ostrzeszowska OSP, która jako jedyna w gminie wpisana jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczej

Czerwone torby z zestawami ratowniczymi, piły do szyb, czy osłony zasłaniające poszkodowanego trafiły też do jednostek OSP w Niedźwiedziu, Szklarce Myślniewskiej, Siedlikowie i Bledzianowie. Każdemu według potrzeb.

Dofinansowanie, które można było uzyskać w ramach ministerialnego Funduszu Sprawiedliwości, było bardzo korzystne, bo samorząd, za pośrednictwem którego trzeba było złożyć wniosek, dopłacał tylko 1 procent wartości sprzętu.

Program doposażania Ochotniczych Straży Pożarnych ma zasięg ogólnopolski. Ministerstwo Sprawiedliwości wydało na ten cel ponad 100 milionów złotych. Wnioski z samej Wielkopolski opiewały na 10 milionów złotych. Nowym sprzętem cieszą się też druhowie z Gminy Pleszew. Ci z OSP Pleszew dostali profesjonalny zestaw do udzielania pierwszej pomocy.  – Jest to torbo-plecak, szyny kramera oraz deska ortopedyczna – mówi Leszek Kołaski, prezes OSP Pleszew.

W siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalewie najbardziej potrzebnym sprzętem do ratowania ludzkiego życia był defibrylator. Jest bardzo prosty w obsłudze – wydaje komendy w języku polskim, więc poradzi sobie z nim każda, nawet niedoświadczona w temacie udzielania pierwszej pomocy osoba.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick