Nowy sprzęt dla strażaków ochotników. Wszystko w ramach ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego

2
To kolejny wielki dzień dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim w tym roku. Miesiąc temu oddano do użytku wyremontowana strażnicę, dziś z rąk prezydent miasta Beaty Klimek odebrali sprzęt, który doposaży ich jednostkę. A ten wygrali w ramach dwóch projektów ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego.

To już drugi raz, kiedy strażacy ochotnicy z Ostrowa Wielkopolskiego zwyciężyli w programie Budżetu Obywatelskiego. W 2016 roku dostali dofinansowanie do zakupu średniego samochodu gaśniczego. Teraz w grę wchodziły dwa projekty – „OSP w punkt zapalny” oraz „OSP na szóstkę”. W ramach pierwszego zakupiono kamerę termowizyjną i detektor wielogazowy. Dla ostrowskich strażaków ochotników jest to przełom, wchodzą w nową kategorię – będą mogli uczestniczyć w większej ilości zdarzeń. – Skąd kamera i detektor? Są to jedne z najdroższych sprzętów jednostkowo. Kupujemy jedną kamerę i kosztuje ona nawet do 40 tysięcy złotych. I stąd właśnie pomysł, żeby kupić tak specjalistyczny sprzęt, ponieważ stawiamy po pierwsze na jakość, a po drugie na wygodę i komfort użytkowania – mówi Adam Muszyński, strażak ochotnik, który był autorem zwycięskich wniosków w Budżecie Obywatelskim.

W ramach drugiego projektu zakupiono cały kalejdoskop sprzętu potrzebnego strażakom, jak np. umundurowanie bojowe. Druhom z OSP w akcjach bardzo przydają się tez np. rozpieracze kolumnowe, nożyce oraz pompę z wężami, które muszą obsłużyć te urządzenia. Dzięki doposażeniu strażacy ochotnicy nie odstają poziomem pod względem sprzętu od swoich kolegów z Państwowej Straży Pożarnej. – Przyszło nam żyć i pracować w dobie trzech potężnych światowych kryzysów – pierwszy to pandemia, drugi – wojna w Ukrainie i kryzys uchodźczy i teraz kryzys energetyczny. I wszystko to wymaga od nas ogromnych nakładów sił, ale też działań – mówiła podczas wręczania sprzętu strażakom prezydent Ostrowa Beata Klimek.

Do ostrowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej należy 46 druhów i druhen. W ciągu roku wyjeżdżają średnio do 100 zdarzeń i wypadków. Sprzęt, który im dzisiaj przekazano w w ramach zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego jest wart ponad 320 tysięcy złotych.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick