Pierwsi pasażerowie Kolei Wielkopolskich mogli w niedzielę odczuć koszty rosnących cen. Przewoźnik podniósł ceny biletów. Skorygowany został też rozkład jazdy, w ramach którego wprowadzono dodatkowe linie w różnych częściach województwa.
10 grudnia wszedł w życie nowy rozkład jazdy Kolei Wielkopolskich. Zmiany ogłoszono na początku miesiąca w szerszy sposób niż dotychczas. W ostatnich latach skupiano się głównie na przedstawieniu zmian w formie komunikatu. Tym razem zwołano konferencję prasową.
Zwołanie konferencji prasowej dotyczyło głównie wprowadzenia 15 dodatkowych par pociągów. – W godzinach szczytu komunikacyjnego konieczne jest zagęszczenie siatki połączeń. 15 dodatkowych pociągów, jakie będą uruchomione od 10 grudnia, będzie stanowiło dodatkową alternatywę dla Wielkopolan. Zwiększamy liczbę kursów, co nie oznacza, że mamy więcej pojazdów. To po prostu efekt optymalizacji wykorzystania taboru – podkreślił Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.
Wśród zmian, które dotyczą południowej Wielkopolski znalazły się:
Grudniowe zmiany – jak nazwali to przedstawiciele samorządu wojewódzkiego – to efekt optymalizacji. Synonimem optymalizacji jest zmiana, a ta dotyczy nie tylko godzin przyjazdu i odjazdu pociągów, ale także cennika.
Od 10 grudnia zaczęły obowiązywać nowe ceny biletów. Kto kupił bilet wcześniej i po 10 grudnia nadal ma aktualny, nie będzie musiał dopłacać.
Komu przyszło nabyć bilet w niedzielę lub w kolejnych dniach, będzie musiał wydać o 3 proc. więcej, niż dotychczas.
„Zmiana cennika biletów Kolei Wielkopolskich podyktowana jest rosnącymi kosztami realizacji przewozów. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla kolejowego transportu pasażerskiego za okres od stycznia do lipca br. wyniósł 111,6%” – podkreślają przedstawiciele KW.
Statystyki oraz koszty funkcjonowania były podstawą do negocjacji i uzgodnień pomiędzy przewoźnikami świadczącymi usługi na terenie województwa wielkopolskiego. Ich efektem jest podniesienie cen biletów na przejazdy pociągami regionalnymi właśnie o 3 proc. „Dotyczy to również oferty Bus-Tramwaj-Kolej”.
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Szkoda, że nie dodano nowych połączeń Ostrów-Wrocław. Czasami ciężko jest kupić bilet bo pociągi są tak obłożone.
Bardzo dużo młodzieży studiuje we Wrocławiu.
Również od wczoraj pociąg relacji Ostrów -Wrocław kursuje już normalnie – bez komunikacji zastępczej co znacznie skraca czas podróży.