Nowy DPS w Ostrowie otwarty! Czekano na to 100 lat [WIDEO] [ZDJĘCIA]

26
Po kilkudziesięciu miesiącach prac oficjalnie otwarto Dom Pomocy Społecznej przy ul. Staroprzygodzkiej w Ostrowie Wielkopolskim. Do nowoczesnego budynku na miarę XXI wieku przeniosą się pensjonariusze z DPS-u przy ul. Partyzanckiej. Przez ostatnie 100 lat nie powstał na terenie miasta tego typu obiekt.

Wiek temu ostatni raz otwarto w Ostrowie Wielkopolskim Dom Pomocy Społecznej. Od tamtego czasu nie powstała w tym mieście tego rodzaju nowa placówka. Aż do teraz. Uroczyste otwarcie DPS-u przy ul. Staroprzygodzkiej stało się faktem. Po wielu miesiącach budowy, zmagania się z przeciwnościami, kryzysami i sytuacjami, które nie do końca dało się przewidzieć, wreszcie inwestycja dobiegła końca, a seniorzy mają nowy dom.

Przeprowadzka z Partyzanckiej na Staroprzygodzką to szansa dla pensjonariuszy na życie w nowoczesnych, komfortowych, a przede wszystkim godnych warunkach. – Ostatnie kontrole straży pożarnej i sanepidu wskazywały, że warunki przestają odpowiadać odpowiednim warunkom przeciwpożarowym czy „sanepidowskim” wymagane dla tego typu działalnościpowiedział w lutym 2020 roku wicestarosta powiatu ostrowskiego Roman Pacholczyk.

Podjęcie historycznej decyzji o budowie nowego obiektu na miarę XXI wieku była – co przyznają powiatowi samorządowcy – trudna, ale jednocześnie słuszna. – Jestem dumny, bo przez ostatnie 100 lat w Ostrowie Wielkopolskim nie powstał żaden Dom Pomocy Społecznej. To my – drodzy radni – tego dokonaliśmy. Jestem wzruszony, bo trafią tu mieszkańcy, którzy urodzili się w czasie II wojny światowej, którzy znają czasy komunistyczne, którzy wiedzą co to bieda, co to ubóstwo. Oni wejdą do zupełnie nowego świata – podkreślił starosta ostrowski Paweł Rajski podczas uroczystego otwarcia DPS-u, które nastąpiło 17 października.

Choć z zewnątrz to duży budynek nie wyróżniający się szczególnie niczym, w środku prezentuje się wyjątkowo, bo główna przestrzeń imituje ostrowski rynek, na którym znajdują się m.in. fryzjer, kuchnia, pracownia plastyczna, palarnia, sala ćwiczeń czy miejsce kultu religijnego.

Zdaniem starosty ma to być dom, który będzie tętnił życiem. Mają do niego zaglądać dzieci z pobliskiego przedszkola, uczniowie m.in. klas fryzjerskich, filmowych.

Zobaczcie w materiale wideo, jak prezentują się wnętrza nowego DPS-u w Ostrowie Wielkopolskim.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

26 KOMENTARZE

  • Pan Rajski jest człowiekiem z wizją, właściwą osobą na właściwym miejscu. Panie starosto proszę postępować zgodnie z zasadą „psy szczekają a karawana idzie dalej”

 1. Uważam ten Dom, za najlepszą inwestycję, jak powstała w naszym mieście. Brawo Panie Starosto. Godne warunki i opieka nad osobami pozbawionymi własnego domu to najcenniejszy dar, jaki można im podarować

  • Inwestycja? Jaki to rodzaj inwestycji? Jest jakaś stopa zwrotu? Więc to żadna inwestycja nie jest.
   Najlepsze co można zrobić dla starszego pokolenia to sprowadzić do regionu wysoko rozwinięte firmy, aby młodzi ludzie mogli dobrze zarabiać i pomagać sami z siebie w utrzymaniu starszych ludzi.

  • Do „gez.”
   Rodzajem inwestycji jest „inwestycja interesu (celu) publicznego, tak więc dps jest takim rodzajem inwestycji.
   w jaki sposób chcesz wymusić pomaganie starszym ludziom? Rodzinę teoretycznie można, ale gdy starsza osoba nie ma nikogo bliskiego, to kto się ma nią zająć? Może ty będziesz opiekował się takimi osobami. Wg ciebie dps nie powinny istnieć, tak?

 2. Oby tylko opieka była na miarę wyglądu zewnętrznego budynku i tych wszystkich przestrzeni wewnątrz. Nic nie zastąpi empatycznego personelu i w takiej liczbie aby mogli podołać opiece nad seniorami

 3. Szkoda że nie pomyślano o parku lub zielonym podwórku na terenie którego pensjonariusze mogliby siedzieć na ławeczkach i wypoczywać w słoneczne dni.

 4. Inwestycja bardzo potrzebna, ale marzy mi się dzień, że polityk (choć sądząc po hucznym otwarciu i zdjęciach – setki polityków) coś zrobi i nie będzie z tego robił wydarzenia, które sprawia wrażenie jakby to on sam wyjął prywatne pieniądze i to zasponsorował (po prostu przeznaczył pieniądze podatników na to, a nie coś innego – taka to ciężka służba). Niestety jestem świadomy, że takiego polityka nie dożyję. 🙂

  • Nie powinni? Oczywiście, że nie, bo mają się wychowywać w przekonaniu, że na świecie są tylko ludzie młodzi, piękni i zdrowi. A takich samotnych, schorowanych i w podeszłym wieku powinno zamykać się za wysokim płotem, aby nie psuli dobrego samopoczucia „wiecznie” młodych.

  • A dlaczego nie mogą? Integracja przedszkolaków i mieszkańców DPS-ów to najpiękniejsza terapia. To nauka szacunku, pomocy i wzajemnej życzliwości. Czy w rodzinach też izolujemy małe dzieci od dziadków?????

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick