DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Nowy burmistrz, stary budżet. Gmina Zduny stawia na inwestycje [WIDEO]

Miłosz Zwierzyk, nowy burmistrz Zdun, musi zmierzyć się z pracą z uchwalonym przez poprzedników budżetem.

Dochody na poziomie ponad 52 mln, a wydatki w wysokości 46 mln. Tak w liczbach przedstawia się budżet gminy Zduny na 2024 roku. Na wspomnianym budżecie będzie pracował wybrany prawie dwa miesiące temu burmistrz, Miłosz Zwierzyk.

Plan finansowy gminy Zduny skoncentrowany jest na realizację inwestycji, na które samorząd pozyskał zarówno krajowe, jak i unijne dofinansowania. Właśnie o wspomnianych inwestycjach, jako o priorytetach na początek kadencji, mówi wybrany na burmistrza w kwietniowych wyborach, Miłosz Zwierzyk.  – Rozbudowa świetlicy wiejskiej w miejscowości Baszków połączona z rozbudową szkoły podstawowej. Jestem po pierwszych rozmowach z radnymi odnośnie budowy nowego żłobka – wymienia.

Budżet na inwestycje jest, ale gmina Zduny, podobnie jak inne samorządy w Polsce, boryka się z problemem rosnących wydatków bieżących, na które brakuje pieniędzy z zewnątrz. – Sytuacja samorządów, jeśli chodzi o dochody bieżące nie jest taka, jakbyśmy sobie oczekiwali – mówi Miłosz Zwierzyk.

Z pracą z uchwalonym przez poprzedników budżetem będzie musiała poradzić sobie również nowa rada miejska w Zdunach. Tu z pomocą przechodzi rajcom skarbnik Iwona Klepacka. – Naświetlam wszystkim nowym członkom rady miejskiej jak wygląda struktura budżetu, z jakich pozycji zarówno dochodowych, jak i wydatkowych składa się nasz budżet – informuje skarbnik.

Jak zapowiadają władze Zdun, każdy rajca Rady Miejskiej będzie mógł wziąć udział w szeregu szkoleń z zakresu finansów jednostek samorządu terytorialnego. Nowa władza, to też być może nowe osoby na kluczowych stanowiskach w gminie. Miłosz Zwierzyk pod koniec maja powołał swojego zastępcę. Została nim Anna Pietrzak-Figlak dotychczas zatrudniona na stanowisku sekretarza.

Zwierzyk zastąpił na stanowisku burmistrza Zdun, Tomasza Chudego. Ten początkowo ubiegał się o reelekcję, jednak przed drugą turą wyborów zrezygnował ze startu. Były burmistrz Zdun pozostał jednak w pracy przy samorządzie. Z początkiem maja został powołany na stanowisko zastępcy burmistrza Milicza w województwie dolnośląskim.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz