Noworoczne przekleństwo. Jak sobie z nim radzić?

1
Jeśli czytasz ten tekst w Nowy Rok to z pewnością jest już za późno. Bo najlepszym sposobem, żeby uniknąć kaca jest... oczywiście niespożywanie alkoholu :-). Przez tysiące lat żadna uczona głowa nie wymyśliła w pełni skutecznego sposobu, jest jednak kilka metod, które mogą zmniejszyć w znacznym stopniu cierpienie.

Często tak jest, że wspaniale spędzony wieczór kończy się bardzo ciężkim porankiem. Mdłości, ból głowy i mięśni. Brak apetytu, drżenie rąk. Tak możemy wyglądać już w poniedziałek, kiedy wstaniemy po sylwestrowym szaleństwie.

Skąd bierze się kac?

To przez enzymy wytwarzane przez wątrobę (dehydrogenazy: aldehydowa i alkoholowa), które przekształcają alkohol w aldehyd octowy i kwas octowy. Ten pierwszy sprawia, że ciśnienie ci rośnie, a tętno przyspiesza, robi ci się ciepło, twarz czerwienieje, a rano pęka ci głowa i masz mdłości. Ten drugi bardzo źle wpływa na stan twojego żołądka.

Sposoby na kaca, po spożyciu alkoholu

  • zmuś się i wstań z łóżka, by wziąć prysznic – ożywisz ciało i umysł, a oczyszczona skóra lepiej oddycha
  • dużo pij, by nawodnić organizm – najlepsze są: niegazowana woda mineralna (uzupełnia minerały i mikroelementy), napój izotoniczny (bomba jonowa), kawa  (zwężając naczynia krwionośne pomoże zwalczyć ból głowy), sok pomidorowy (zawiera potas korzystnie wpływający na układ nerwowy), soki owocowe i miód do słodzenia (dzięki fruktozie przyspieszają spalanie alkoholu)
  • gdy jest bardzo źle – sięgnij po klina, mała dawka rozcieńczonego alkoholu ułatwi komórkom powrót do normalności, ale uważaj, by nie wypić zbyt dużo, bo znów powstanie aldehyd octowy – sprawca nieszczęścia
  • przełam się i zjedz coś – dobrze ci zrobi jajecznica czy rosół albo bulion, bo zawierają substancje, których twój organizm potrzebuje
  • ostrożnie z lekami – łatwo je w tym stanie przedawkować, poza tym żołądek, zmęczony wcześniejszymi szaleństwami, może źle na nie zareagować
  • weź się w garść i wyjdź na spacer – spora dawka tlenu postawi cię na nogi i złagodzi ból głowy
  • uczucie niepokoju, kłopoty z koncentracją czy rozdrażnienie musisz po prostu przeczekać

Czytacie ten tekst już po spożyciu alkoholu, ale przyda się też kilka rad na przyszłość. Co zrobić przed piciem alkoholu? Należy się wyspać, bo alkohol szybciej działa na osoby zmęczone. Warto zapewnić organizm w witaminę C (nawet w tabletkach). Mniej palić tego dnia, ponieważ nikotyna potęguje zatrucie. W trakcie spożywania alkoholu należy pić dużo wody niegazowanej. Nie mieszać drinków z kolorowymi napojami gazowanymi.

Wiedza zaczerpnięta z: poradnikzdrowie.pl
redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick