DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Nowe wozy strażackie dojechały do komend. Jeden z nich zastąpił pojazd uczestniczący w międzynarodowych misjach [ZDJĘCIA]

Pięć nowych wozów strażackich otrzymali w ostatnich tygodniach mundurowi z dwóch komend: w Ostrowie Wielkopolskim i Kaliszu. To pojazdy różnego typu przeznaczone do różnych celów.

Ostrów Wielkopolski

Najpierw do komendy w Ostrowie Wielkopolskim przyjechał średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 3/16 na podwoziu Renault MDB3. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 3 000 litrów, a tego ze środkiem pianotwórczym – 300 litrów. Do tego jest wyposażony m.in. w działko wodno-pianowe DWP 16, linię szybkiego natarcia o długości 60 metrów i autopompę o wydajności 1 600 litrów.

Pojazd kosztował 977 850 zł. Został sfinansowany z budżetu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Fot. st. kpt. Grzegorz Aleksandrzak

Ten wóz trafił do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ostrowie pod koniec 2022 roku, a na początku stycznia poinformowano o tym, że dotarł kolejny – mniejszy. Mowa o samochodzie rozpoznawczo-ratowniczym typu pick-up Ford Ranger Limited. Pojazd jest wyposażony w napęd terenowy 4×4 oraz silnik o mocy 213 KM. – Samochód posiada na swym wyposażeniu skrzynię transportową, radiotelefony z pokrowcami i dodatkowymi bateriami, wielopolową ładowarkę do radiotelefonów, mikrofonogłośniki, aktywne ochronniki słuchu, a także torbę medyczną – informuje kpt. Tomasz Chmielecki, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

Pojazd kosztował 337 266 zł, a część pieniędzy pochodzi z budżetu państwa.

Fot. kpt. Tomasz Chmielecki

Kalisz

Pierwsza partia nowych wozów trafiła do Kalisza również pod koniec ubiegłego roku. Mowa o pojeździe marki Renault dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Kaliszu. – Auto zostało zakupione przy współudziale środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w wysokości 257 850 zł – zaznacza mł. asp. Jakub Pietrzak z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.

Kolejnym pojazdem, który trafił do JRG 1 jest volvo ze zbiornikiem o pojemności 2 500 litrów i autopompą o wydajności 2 900 l/min. – Auto zostało zakupione w przetargu zorganizowanym przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, z włączeniem środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – dodaje mł. asp. Jakub Pietrzak.

Fot. PSP Kalisz / mł. asp. Szymon Zimny, Damian Grott

Do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Kaliszu również trafił nowy pojazd. Tamtejsi strażacy otrzymali ciężki samochód GCBA 9,1/52 Renault Kerax wyposażony w silnik o mocy 330 kW (440KM). Posiada również napęd 6×6 oraz kabinę w układzie 1+1+1. – Pojazd już wkrótce trafi do podziału bojowego i będzie wyjeżdżał do działań ratowniczo-gaśniczych. Zastąpi on pojazd GCBA 9,5/60 Man TGA, który uczestniczył m.in. w międzynarodowej misji gaszenia pożarów lasu w Szwecji oraz Grecji – podkreśla mł. asp. Jakub Pietrzak z PSP w Kaliszu.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz