Nowe stroje dla zespołu ludowego z gminy Sośnie

1
O nowe stroje ludowe wzbogacił się Zespół i Kapela z Kociny. Formacja z gminy Sośnie działa już 15 lat, a teraz może się pochwalić garderobą z prawdziwego zdarzenia. W sumie dla członków zespołu uszyto ponad 50 elementów strojów, w tym między innymi: suknie, zapaski, koszule, jaki, kabotki, męskie płaszcze. W ten sposób udało się odtworzyć strój ludowy, który noszono w tej części południowej Wielkopolski.

Zespół i kapela z Kociny działa od 2004 roku i nakierowany jest na kulturę ludową.

Najpierw powstał zespół śpiewaczy, potem zakupiliśmy instrumenty i powstała kapela – wyjaśnia kierownik zespołu Krzysztof Rospondek.

Formacja z gminy Sośnie zawsze występowała w strojach ludowych, ale w skromniejszej odsłonie. Nowe ubrania są typowe dla naszej, południowej, części Wielkopolski. Aby dowiedzieć się, jak dokładnie ubierano się na wsiach, muzycy z Kociny zrobili kwerendę w okolicznych izbach pamięci i muzeach. Uzyskane informacje konsultowali ze specjalistami i porównywali z ikonografią.

Obejrzeliśmy wiele strojów, zobaczyliśmy, jak były uszyte, jakie były wstawki, kliny i inne detale i dzięki temu nasze stroje mogły być jak najbliższe pierwowzorowi – mówi Anna Rospondek z Zespołu z Kociny.

Nowe stroje nie zostały zakupione, a uszyte przez krawcową zespołu Elżbietę Śpigiel. Aby tego dokonać, musiała ona na podstawie wykonanych zdjęć przygotować wykroje, pobrać miarę, uszyć stroje, a jeszcze robić przymiarki. Haftowaniem koszul natomiast zajęły się pozostałe panie z zespołu. W sumie zostało uszytych ponad 50 elementów strojów ludowych.

To między innymi koszula damskie, fartuchy, kryzy, kaboty dla kobiet, suknie, a dla panów koszule, spodnie i płaszcze – wyjaśnia Anna Gałczyńska, koordynatorka projektu.

Wykonanie nowych strojów było bowiem możliwe dzięki projektowi Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego „Pasikonik” z Kociny w gminie Sośnie. Na jego realizację otrzymało ono dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019. Stroje miały swoją premierę podczas koncertu jubileuszowego z okazji piętnastolecia Zespołu z Kociny.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick