DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Nowe Skalmierzyce. Remont kościoła zakończony

W 2015  roku rozpoczęto również wymianę pokrycia z dachówki ceramicznej, które to prace kontynuował i zakończył obecny proboszcz ks. kanonik Zbigniew Króczyński. On również podjął się trudu renowacji elewacji kościoła z wieżą oraz probostwa (roboty objęły uzupełnienie ubytków tynków na detalach architektonicznych, wymianę parapetów a także przywrócenie pierwotnej kolorystyki elewacji). Jako, że obiekt wpisany jest do rejestru zabytków prace prowadzono pod nadzorem kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Ukoronowaniem kompleksowego remontu było zagospodarowanie terenu przed plebanią. Uporządkowano tu istniejącą zieleń, dokonano nowych nasadzeń oraz aranżacji kamieniem ogrodowym, zaś w samym centrum stanęła nowo wybudowana figura Serca Jezusowego.

Prace sfinansowano w większości z budżetu parafii, m.in. z funduszy zebranych podczas festynów parafialnych (w 2015 roku roboty kosztowały ponad 520 tys. zł, w 2016 roku – 310 tys. zł, w roku 2017 – ok. 250 tys. zł), przy czym istotną cegiełkę dołożył do nich samorząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, przekazując w ramach uchwały dot. udzielania dotacji na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków nie stanowiącym własności Gminy i Miasta po 100 tysięcy złotych każdego roku począwszy od roku 2015.

Wybudowana dla ewangelików, a służąca dziś jako kościół filialny rzymsko-katolickiej parafii pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach, ponad stuletnia świątynia (wzniesiono ją w latach 1911-1913) należy do najpiękniejszych a zarazem najcenniejszych historycznie zabytków miasta. Niestety upływ czasu odcisnął piętno na jej wyglądzie zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Dużą poprawę w tym zakresie przyniosły prace remontowe zrealizowane przez księdza prałata Edwarda Wawrzyniaka w latach 1996-2000, kiedy to m.in. przywrócono wnętrzu oryginalne piękno i kolorystykę, a kościół pomalowano. Od tego czasu minęło jednak kilkanaście lat, a lokalizacja przy głównej, ruchliwej ulicy nie pozostała bez wpływu na pogarszający się stan elewacji.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz