Nowe i lepiej zabezpieczone. Od listopada zmiana w dowodach osobistych

0
Od listopada Polacy będą mogli składać wnioski o nowe dowody osobiste. Dokumenty będą posiadały tzw. drugą cechę biometryczną, czyli odcisk palca zamieszczony w warstwie elektronicznej dokumentu. Nowy wzór zostanie wprowadzony 7 listopada, ale dotychczasowych, ważnych dowodów nie trzeba będzie wymieniać.

Polacy będą mogli składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego już od 8 listopada. – Rozwiązania dotyczące nowych dowodów osobistych wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dowody będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia, ponieważ one będą składać odciski palców. Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców – poinformował Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

CZYTAJ TEŻ: Nadchodzą zmiany w Telewizji Proart!

Dokumenty z odciskami palców i podpisem właściciela miały być wydawane w Polsce od 2 sierpnia. Termin został jednak przesunięty z uwagi na zastrzeżenia, co do bezpieczeństwa urządzeń do pobierania odcisków palców. – Sprzęt, który będzie wykorzystywany gwarantuje bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym będą czasowo gromadzone pobrane odciski oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych. Polacy nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych – dodał Janusz Cieszyński, sekretarz stanu do spraw cyfryzacji.

Do urzędów gmin trafiły już skanery, a w pierwszej połowie października do urzędów mają także dotrzeć stacje mobilne, czyli urządzenia, które umożliwią oddanie odcisków palców przez osoby, które nie będą mogły osobiście udać się do urzędu gminy. „W nowym dowodzie – poza odciskami palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznym podpisem właściciela dowodu (w warstwie graficznej) – będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej)” – podkreśliło ministerstwo.

CZYTAJ TEŻ: Wygłodzony trafił do ostrowskiego schroniska. Trwa walka o jego powrót do zdrowia

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick