Nowa wystawa: ostrowski deptak sprzed 100 lat

1
„Deptak dwóch epok” – wystawę pod tym tytułem możemy oglądać w plenerze – przy ulicy Kolejowej w Ostrowie. To dla wielu mieszkańców miasta będzie swoista podróż sentymentalna. Najstarsze widoki deptaku pochodzą z początku XX wieku, te młodsze datowane są na czasy PRL-u.

Wystawa została przygotowana przez ostrowskie Muzeum Miasta. Została otwarta przed kilkoma dniami.Ekspozycja składa się z ośmiu plansz i jest dwustronna. Zobaczymy na niej pocztówki i zdjęcia z naszych zbiorów – mówi Karol Kierzynka, grafik w ostrowskim Muzeum Miasta.

Co dokładnie zobaczymy na wystawie? Jak sam jej tytuł wskazuje, deptak w dobie dwóch epok. Najstarsze zdjęcia pochodzą z początku XX wieku, a najmłodsze datowane są na lata 80. Na wystawie możemy porównać, jak wyglądały kiedyś kamienice przy deptaku, a jak obecnie. Odpowiedź, na korzyść czyich czasów: obecnych czy sprzed 100 lat przemawiają zdjęcia, muszą dać już sobie sami oglądający. – Moje ulubione pocztówki to te sprzed 1939 roku. One pokazują piękno architektury Ostrowa. Dzisiaj trudno by było zrobić takie zdjęcia, bo zbyt dużo rzeczy nam je przysłania – mówi dyrektor ostrowskiego muzeum Witold Banach.

Muzealna ekspozycja w plenerze to dla wielu podróż sentymentalna i taki był właśnie zamysł jej organizatorów. Wystawa jest ogólnodostępna, a została zainstalowana na deptaku od strony filarów.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Kto odbierze zgodnie z prawem zabytkowe kamienice .tzw.filary milionerowi które temu człowiekowi są do niczego niepotrzebne.to jest celowa dewastacja!konserwator zabytków pobudka!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick