Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Budynek po dawnym Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Gimnazjalnej to kawał historii. Obiekt pamięta rok 1836, wybudowany został z inicjatywy księdza Jana Kompałły z przeznaczeniem na szkołę. Funkcjonowała ona do roku 1948 z przerwą w okresie okupacji. Od roku 1959 budynek znów zaczął pełnić funkcję oświatową, a Młodzieżowy Dom Kultury działał tam od 1982 roku aż do roku 2014, kiedy to przeniósł się na ulicę Wolności. Dziś przechodzi gruntowną przebudowę, by już po wakacjach ugościć urzędników Urzędu Gminy Ostrów Wielkopolski. – Powierzchnia gminy to niespełna 400 metrów kwadratowych, częściowo dzierżawimy pomieszczenia od starostwa powiatowego oczywiście odpłatnie. (…) Ten obiekt [ budynek przy Gimnazjalnej – przyp.red.] ma prawie 800 metrów kwadratowych powierzchni, czyli podwoi się metraż, którym będziemy dysponować – mówi wójt gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk. Gmina zdecydowała się na przejęcia budynku po dawnym MDK ze względu na oszczędności i wygodę pracowników, którzy mają czuć komfort pracy na znacznie większej powierzchni. To też da możliwości przeniesienia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Wynajmujemy powierzchnie od osób prywatnych pomieszczenia dla Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Tam pracuje 13 osób, które przejmą naszą dotychczasową siedzibę przy Al. Powstańców Wielkopolskich – wyjaśnia wójt.
Sporą dyskusję wywołał fakt, że budynek będzie miał ciekawą elewację. Kolory, które wybrali przedstawiciele gminy przy ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków są intensywne i jaskrawe, z pewnością zupełnie inne od tych, jakie mają stare kamienice w sąsiedztwie obiektu. – Stara elewacja była bardzo zniszczona, należało kilkakrotnie nakładać tynki, wzmacniać je siatką i wzmacniać cały obiekt zewnętrznie – wyjaśnia Krzysztof Mitmański, przedstawiciel głównego wykonawcy inwestycji. Wybrane barwy, które zostaną w tym tygodniu nałożone na obiekt to bardzo jaskrawa czerwień oraz odcień zieleni. Kolorystyka została wielokrotnie konsultowana, także z konserwatorem. Ten miał także szereg innych wytycznych dla inwestora. – Konserwator miał wymagania takie, by obiekt zewnętrznie wyglądał tak jak kiedyś, czyli sztukaterie czy ozdoby musiały zostać zachowane – wyjaśnia Mitmański. Poniżej prezentujemy zdjęcie z wybranymi przez inwestora kolorami, którymi pokryta zostanie elewacja.
Cała inwestycja wyniesie gminę około 2,5 miliona złotych, z czego pół miliona samorząd pozyskał z zewnątrz. W kwietniu budynek zostanie oddany do użytku, ale gmina ogłosi jeszcze dwa przetargi – na umeblowanie i wyposażenie nowego urzędu oraz na zagospodarowanie terenu wokół budynku.
środa, 20 marca, 2019
To się Beata Klimek wielka patriotka wg Ani z 8 klasy ucieszy w szczególności z tego czerwonego koloru.
środa, 20 marca, 2019
Czyli jaki kolor wybierze konserwator taki musi być. Pełnia władzy. Dobrze że w ramach wsparcia dla umęczonych polskich gejów nie pomalują go na tęczowo