Nokaut w Gliwicach. "Stalówka" rozbita

Tak fatalnego meczu BM Stal Ostrów Wielkopolski nie rozegrała już dawno. Liderujący przed tą kolejką zespół ex aequo z WKS-em Śląsk Wrocław sensacyjnie przegrał z Tauron GTK Gliwice 82:97.

OGLĄDAJ NA ŻYWO Enea Zastal BC Zielona Góra – BM Stal Ostrów Wielkopolski

Drużyna prowadzona przez Andrzeja Urbana nie potrafiła znaleźć sposobu na pokonanie gospodarzy w żadnej z czterech kwart. Przegrała wszystkie. Niewiele brakowało, a odwróciłby się wynik z początku listopada kiedy to w Arenie Ostrów „Stalówka” rozbiła GTK 100:76.

Mecz od początku nie układał się po myśli ostrowskiej drużyny, choć pierwsze dwie kwarty nie zwiastowały katastrofy. Pierwsza zakończyła się jednopunktowym zwycięstwem zespołu z Gliwic (23:22), a kolejna – trzypunktowym (21:18). Minimalna raptem przewaga mogła zostać szybko odrobiona. I właśnie to starała się zrobić „Stal”. Jednak bezskutecznie. To nie był dzień celnego rzucania. Unaoczniły to statystyki. Goście prowadzili jedynie przez niespełna dziewięć minut (8:56) w ciągu całego meczu. Pozostały czas (26:44) należał do GTK.

Rywale zaczęli „odjeżdżać” w trzeciej kwarcie.. Druga połowa należała niemal całkowicie do nich. Szybko podwoili prowadzenie (50:42). „Stalówka” zdołała zbliżyć się na dwa punkty, ale nie potrafiła pójść za ciosem i stworzyć przewagi. Skutecznie wykorzystywali to gospodarze, którzy ponownie objęli ośmiopunktowe prowadzenie (62:54) i to na półtorej minuty przed końcem trzeciej kwarty.

Na początku czwartej części meczu pierwszej i przedostatniej drużyny w tabeli Energa Basket Ligi wydawało się, że faworyci zdołają poprawić grę w ofensywie, spróbują też zwiększyć procent zbiórek i zawalczyć o 17. zwycięstwo w sezonie zasadniczym. Szybko okazało się, że będzie to niezwykle trudne. Dwie minuty po rozpoczęciu tej odsłony GTK prowadziło już 14 punktami. Przewaga rosła z każdą minutą, aż osiągnęła rekordową wysokość 97:79 (18 punktów). Taki wynik na kilkadziesiąt sekund przed końcem meczu zwiastował jedno – sensacyjną porażkę faworytów i zarazem spektakularne zwycięstwo gospodarzy. Tak też się stało. Ekipa z Gliwic spokojnie dokończyła mecz ostatnie minuty grając już bez presji, z ogromną pewnością siebie i luzem w rozgrywaniu akcji. Dotrwanie do końcowej syreny z wysokim prowadzeniem było tylko formalnością.

Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 97:82, a najskuteczniejszym graczem został Malachi Richardson, który zdobył 31 punktów. Zaliczył też 10 zbiórek i 6 asyst. W drużynie Stali najwięcej rzucił Nemanja Djurisić, bo 17 punktów. Miał też 5 zbiórek.

Obraz klęski dopełnia procent zdobytych punktów z gry. Stal osiągnęła wynik 36,1% przy 52,9% GTK Gliwice.

Tauron GTK Gliwice – BM Stal Ostrów Wielkopolski 97:82 (23:22, 21:18, 22:21, 31:21)