Noc Muzeów w reżimie sanitarnym. Co przygotowały muzea w regionie?

0
W ubiegłym roku o Nocy Muzeów nie mogło być mowy. Teraz, powoli wchodzimy w etap odmrażania gospodarki i instytucji. Muzea po bardzo długiej przerwie mogą już otworzyć swoje drzwi dla zainteresowanych. Już od piątku rozpocznie się Noc Muzeów, a kultura w regionie ma wiele do zaoferowania.

Jarocin to oczywiście m.in. Spichlerz Polskiego Rocka. Noc Muzeów wystartuje w tym miejscu w sobotę i pokaże całkiem nową ekspozycję. – Pokażemy wystawę z kolekcji sreet artu. To będzie odsłona zatytuowana “Zły system” – mówi nam Marcin Szeląg, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Krotoszyn oprócz wystaw ma do zaproponowania koncert organowy. – Udało się porozumieć z parafią pw. św. Piotra i Pawła, ponieważ jesteśmy sąsiadami. Będzie miał miejsce krótki koncert, podczas którego zagra dr Małgorzata Zuchowicz – wymienia Piotr Mikołajczyk z krotoszyńskiego muzeum.

Swoje atrakcje przewidziało także Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie, które chętnych ugości zarówno w środku, jak i na zewnątrz. – Już w piątek zapraszamy na zwiedzanie zarówno drugiego piętra, jak i parteru naszego muzeum. A wieczorową porą, po zwiedzaniu zapraszamy na projekcję filmu Antoniego Serbeńskiego “Wiosna, maj” – informuje Mirosława Rzepecka, dyrektora placówki.

W sobotę chętni mogą wybrać się pod ostrzeszowską basztę na letnie “leżakinowanie”. – Po tym leżakinowaniu zawsze będzie możliwość nocnego zwiedzenia baszty – dodaje Michał Szmaj, dyrektor Ostrzeszowskiego Centrum Kultury.

Sporo można zobaczyć także w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Tutejsza Noc Muzeów będzie się odbywać w formie hybrydowej. – W budynku ratusza będą czekać cztery wystawy w tym jedna w formacie 3D. Dodatkowo zaplanowane są prezentacje w wersji on-line. Planujemy także post scriptum do Nocy Muzeów, które będzie miało miejsce 18 czerwca. Planujemy wtedy wystawę obrazów Roberta Kukli “Popieraj swojego malarza”. Będzie też promocja książki ks. Stanisława Śniatały, a dokładnie drugiej części jego wspomnień – mówi Barbara Jarosz z Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Wszystko będzie się odbywać przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Od 15 maja maseczki nie będą już obowiązkowe na świeżym powietrzu, ale wewnątrz są one niezbędne. Obowiązywać będą także limity zwiedzających dlatego warto wziąć ze sobą dobry humor i odrobinę cierpliwości. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące Nocy Muzeów znajdzie na facebookowych fanpage’ach regionalnych muzeów.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick