Noc Kupały w Antoninie. Zobacz, co tam się działo! [WIDEO]

3
Sięgające czasów pogańskich tradycje i obrzędy znowu ożyły za sprawą lokalnych zespołów, które przygotowały w Antoninie widowisko symbolizujące, jak w dawnych czasach szukano miłości.

Noc Kupały, a więc Noc Świętojańska to jedna z tych tradycji, które przetrwały setki lat i do dziś są kultywowane. Na przykład w Antoninie pod Ostrowem Wielkopolskim. W weekend odbyły się tam obrzędy przygotowane w formie widowiska przygotowanego przez Zespół Pieśni i Tańca Przygodzice, Zespół Kosynierzy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach.

Antonin odwiedziły w weekend znane w kraju i cenione zespoły folklorystyczne w tym Zespół Regionalny Orawianie z Orawy, który wystąpił w barwnych strojach i z akcesoriami scenicznymi. To pozwoliło przedstawić uczestnikom wydarzenia, jak niegdyś toczyło się życie w góralskiej wsi z uwzględnieniem codziennych obyczajów, pieśni oraz tańców.

Kiedy zapadł zmrok, rozpoczęły się tradycyjne obrzędy związane z Nocą Kupały, a wiec skoki przez ognisko, regionalne tańce, pokazy czy puszczanie wianków. Tak zaprezentowano sięgające czasów pogańskich kulty letniego przesilenia Słońca – nocy świętojańskiej. Zobaczcie w materiale wideo, jak to wyglądało.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

    • Na pewno jędraszewski lub inny prześwięty potępi pogańskie praktyki… Bo oni mają monopol na wiarę. I na kasę z tej wiary.

    • Może po prostu tych ludzi nie obchodzi KK i żyją po swojemu tak jak sami chcą, a nie jak panowie w sukienkach nakazują, mimo że sami niezbyt tego co głoszą przestrzegają? 🙂

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick