DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Nieprawidłowości w OBO? Mieszkańcy i radni dopytują

Ostrowski Budżet Obywatelski cieszy się niezmiennie dużą popularnością. Pula miliona złotych jest wtedy rozkładana na realizację wniosków, które zyskały najwięcej punktów w głosowaniu mieszkańców miasta. W tegorocznej edycji OBO złożono 191 wniosków, ale okazuje się, że nie wszystkie przeszły weryfikację i nie zostały dopuszczone do etapu głosowania.

Radni, którzy złożyli interpelację informują, że otrzymali oni od mieszkańców wiele mieszkańców dotyczących nieprawidłowości w temacie składania wniosków do OBO. – Podcinanie skrzydeł w aktywności mieszkańców doprowadzi do tego, że w końcu tej aktywności nie będzie. Dostaliśmy informacje od mieszkańców, że wnioski, które rok rocznie przechodziły teraz nagle zostały odrzucone – mówi radny Jakub Paduch. – Skoro te wnioski są tak masowo odrzucane to jaki jest sens pisania wniosku na kolejną edycję? – dopytuje radny Dawid Korzeniewski.

Radni postanowili ponad podziałami politycznymi zweryfikować ten problem. Ich zdaniem należy zadbać o zaangażowanie mieszkańców i pomóc im w zrozumieniu często trudnej, urzędowej procedury. – Ostrowski Budżet Obywatelski, który cieszy się dobrą opinią wśród mieszkańców, wymaga także zaangażowania ze strony urzędu miejskiego zgodnie z zasadą pomocniczości wobec mieszkańca. Wierzymy, że po ponownej weryfikacji wniosków uda się uratować te, które zostały odrzucone – mówi radny Mateusz Nycek. Radni oczekują, że urzędnicy jeszcze raz pochylą się nad wnioskami i przeanalizują je.

Miasto w siódmej edycji OBO odrzuciło 68 wniosków na etapie weryfikacji. Zdaniem władz miasta to i tak mniejszy procent niż w roku ubiegłym. – W wymiarze inwestycyjnym wiele wniosków zostało odrzuconych np. ze względu na niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Drugi taki powód to nieuregulowanie stanów własnościowych albo nieposiadanie prawa własności przez miasto. Kolejnym ważnym powodem odrzucenia wniosków jest też niedoszacowanie kosztów danej inwestycji – tłumaczy Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Władze miasta informują także, że zgodnie z procedurą wnioskodawca może się odwołać od decyzji. Pierwsze odwołania już wpływają. – Wiele z nich jest dostosowanych przez wnioskodawców do tych uwag, zastrzeżeń i propozycji, które składali urzędnicy. Po skorygowaniu tych wniosków będą one mogły być w pełni dopuszczone do procedury głosowania – dodaje Kostka.

Wiceprezydent podsumował także, że wyciągane są wnioski i w niedalekiej przyszłości miasto będzie chciało zaproponować daleko idące korekty w funkcjonowaniu Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Napisz do autora

Komentarze (12)
  • E
    Enka

    środa, 22 września, 2021

    Pierwsze co należy zmienić to zakaz składania wniosków ze wskazaniem realizacji przez konkretną firmę czy osobę. Wniosku na siebie złożyć nie można, ale ktoś z rodziny już tak… Jak ktoś potrzebuje zastrzyku gotówki dla siebie ta są inne instytucje do pomocy przedsiębiorcom a nie obo.. Powinno się głosować na dany pomysł, a nie konkretnego wykonawcę pomysłu, a takimi rzeczami jak przetarg kto to bedzie wykonywał niech zajmie się urząd.

    Odpowiedz
  • H
    HopSiup

    środa, 22 września, 2021

    Tak jest! Róbmy zumbę bo znajoma tańce prowadzi. Może się podzieli w zamian za pomoc 🙂

    Odpowiedz
  • Ś
    ściemniacz

    środa, 22 września, 2021

    2019 rok – Nycek w koalicji – odrzuconych 41% wniosków i cisza. 2020 rok – Nycek w opozycji – odrzuconych 35% wniosków i robienie hałasu. Odpowiedź nasuwa się sama. Oj ta polityka:(

    Odpowiedz
  • BCU
    Brak czasu urzędników

    środa, 22 września, 2021

    brawo Pani Prezydent i jej Zastępcy! Tylko lans, lans a na prace organiczna i pomoc mieszkańcom brak czasu?

    Odpowiedz
  • A
    Alberto

    środa, 22 września, 2021

    Skoro wnioski pisane na kolanie, to nie dziwi, ze zostaly odrzucone. Wielu radnych pisze je na szybko, zeby bylo, ze coś robia. A radny Nycek niech juz przestanie szczekac, bo miska za dwa lata ucieknie i nawet jego wielkie „media” nie pomogą. 5 minut mija i kolejnych nie będzie. Zobaczycie i wspomnicie moje slowa

    Odpowiedz
  • M
    maszynista

    czwartek, 23 września, 2021

    Ja z uporem będę dopytywał o kolej wąskotorową. Fajnie utopione miejskie pieniądze. Jak jest ich za dużo to chętnie przygarnę. 🙂

    Odpowiedz
  • P
    pytek

    czwartek, 23 września, 2021

    Pytam się jakie nieprawidłowości?
    Chyba takie, że radny Nyckin pisze wnioski na kolanie i pozniej ma pretensje, że wnioski nie przechodza. Tak to mozna produkowac statystyki, gdzie liczy sie ilosc, a nie jakosc. To jest zalosne, a jak rok temu bylo wiecej odrzuconych to siedzial cicho.

    Odpowiedz
  • R
    remix

    czwartek, 23 września, 2021

    Nycek i pseudo bezradni samozaorali się. Ktoś dobrze wykazal, ze to sciema gdy robia larum w tym roku, a milczeli gdy wczesniej odrzucono wiekszy procent. Lepiej najpierw coś sprawdzić, a dopiero pozniej „drzeć papę”, jeśli ma się rację. Tutaj nie było ani sprawdzenia, ani racji

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz