Nieopłacony mandat? Taki SMS może być próbą oszustwa!

0
Fot. KWP Poznań
Już nie tylko dopłaty do przesyłek, ale też prośby o zapłacenie mandatu. Oszuści zmieniają treści SMS-ów, ale ich intencje nadal są takie same: próba wyłudzenia danych osobowych oraz loginów i haseł do bankowości elektronicznej.

W gorączce przedświątecznych przygotowań, zakupów i załatwiania pilnych spraw nasza czujność może się osłabić, a wtedy łatwiej paść ofiarą oszustwa. Złodzieje wykorzystują takie momenty, by zyskać przewagę i wzbogacić się czyimś kosztem. Regularnie sięgają po nowe metody, aby przechytrzyć potencjalne ofiary.

Jedną z takich, o których ostatnio zrobiło się głośno, jest to próby zachęcenia do płatności dzięki linkom podawanym w SMS-ach. “Podstawowa zasada brzmi: Nigdy nie klikamy w linki zachęcające nas do płatności lub zalogowania się na konto, które przychodzą w smsach! Poniżej mamy przykład kolejnego tego typu smsa. Jest to klasyczny atak typu “phishing” – podkreśla kom. Maciej Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Fot. Przykład SMS-a, który okazał się próbą oszustwa / KWP Poznań

Oszust zachęca potencjalną ofiarę do kliknięcia w link przekierowujący do płatności online. Może to dotyczyć zarówno SMS-ów, jak i e-maili. Powody się zmieniają. Raz może to być prośba o zapłacenie rzekomego mandatu, a innym razem dopłata do przesyłki. “Kiedy klikniemy w podany link i wpiszemy nasze dane (login i hasło) w formularz, przestępca ma już wszystko, czego potrzebne, aby wyczyścić nasze konto” – dodaje.

Jednocześnie przestrzega, aby pod żadnym pozorem nie otwierać takich linków i zachęca, aby zawsze samodzielnie wpisywać adres strony internetowej banku w przeglądarce. “Korzystając z serwisów płatniczych, upewnijmy się, że wyświetla się poprawna domena. Sygnałem ostrzegawczym jest już na samym początku język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, robią błędy ortograficzne i stylistyczne” – podpowiada kom. Święcichowski.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick