„Niektóre rury żeliwne pochodzą z 1903 roku”. W którym mieście trwa przebudowa sieci wodociągowej?

0
Ma na celu zabezpieczenie przeciwpożarowe budowanej w tym mieście tłoczni gazu. Mowa o przebudowie sieci wodociągowej w Odolanowie przy ulicy Krotoszyńskiej. Inwestycja realizowana jest wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 444 na odcinku 1,1 km. Prace rozpoczęły się w sierpniu, a mają zakończyć się w połowie listopada.

Inwestycja pochłonie 1,5 mln zł, z czego blisko 900 tys. to dofinansowanie celowe z budżetu państwa. Nowe rury kładzione są na długości 1,1 km.

Przebudowa sieci wodociągowej związana jest z budową tłoczni gazu w Odolanowie przez spółkę Gaz-System. – Ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego tej dużej inwestycji, koniecznym jest zwiększenie średnicy rury głównej magistrali rozprowadzającej wodę w tej części miasta. Chodzi o to, by zabezpieczenie przeciwpożarowe było prawidłowe – mówi Anna Głowacz, kierownik Zakładu Usług Komunalnych w Odolanowie.

Chodzi o to, by zapewnić odpowiednią ilość i ciśnienie podawanego strumienia wody oraz poprawić stan techniczny rurociągu, który jest przestarzały i często awaryjny.  – Wykonujemy przejścia nowej sieci wodociągowej pod czynnymi gazociągami wysokiego ciśnienia. Wszystko odbywa się pod nadzorem służb z Gaz-Systemu, oczywiście w celach bezpieczeństwa – tłumaczy Robert Wizner, kierownik robót.

Wymiana sieci wodociągowej prowadzona jest po obu stronach ulicy Krotoszyńskiej. W miejsce starych, zniszczonych już rur pojawiają się nowe, wykonane z polietylenu. – Do tej pory, w tym miejscu była sieć azbestowa i żeliwna. W ramach ciekawostki mogę powiedzieć, że niektóre rury żeliwne pochodzą z 1903 roku – informuje Jan Prokop, zastępca burmistrza Odolanowa.

Działania przy wymianie rur prowadzone są tak, by nie wywoływać przerw w dostawie wody. Jedynym momentem, który może być uciążliwy dla osób mieszkających przy ulicy Krotoszyńskiej, będzie przepięcie nowo wybudowanej sieci i połączenie wszystkich przyłączy. Umowa z wykonawcą została podpisana 17 sierpnia, a termin zakończenia zadania to 17 listopada.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick