Niedzielski informuje: Obostrzenia przedłużone o kolejny tydzień

4
Fot. twiiter.com/Ministerstwo Zdrowia, Adam Guz/KPRM
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia poinformował o kolejnych decyzjach podjętych w sprawie sytuacja epidemicznej w kraju. Obowiązujące obostrzenia zostają przedłużone do 18 kwietnia. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i niewykluczone, że ograniczenia pozostaną z nami na dłużej.

Lockdown został wprowadzony 27 marca i miał obowiązywać do 9 kwietnia. Już teraz wiemy, że czas obowiązywania obostrzeń zostaje przedłużony conajmniej do 18 kwietnia, czyli o kolejny tydzień:

 • wielkopowierzchniowe sklepy powyżej 2 tysiące metrów kwadratowych są zamknięte. By zachować ciągłość gospodarki otwarte mogą pozostać hurtownie,
 • w innych placówkach handlowych (np. poczta) zostają zastosowane zasady 1 osoba na 20 metrów kwadratowych (w pomieszczeniach o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych) i 1 osoba na 15 metrów kwadratowych (w pomieszczeniach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych),
 • w kościołach obowiązuje zasada 1 osoby na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu min. 1,5 metra odstępu,
 • fryzjerzy, salony kosmetyczne zostają zamknięte,
 • zamknięte zostają także żłobki i przedszkola (nie dotyczy to dzieci medyków i służb porządkowych),
 • działalność obiektów sportowych zostaje ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego,
 • jeśli jest to możliwe, należy ograniczyć się do pracy zdalnej
Fot. twitter.com/Ministerstwo Zdrowia

Minister Zdrowia poinformował, że sytuacja w szpitalach jest w dalszym ciągu bardzo trudna. Najbardziej obciążone placówki są wspomagane przez województwa z mniejszą liczbą zakażeń. Wśród regionów z najgorszą sytuacją jest Wielkopolska. To trzecie w kolejności województwo z największym, dobowym przyrostem zakażeń. – Województwa wielkopolskie i dolnośląskie odczuły bardzo wysoką liczbę zachorowań. Oba województwa mogą liczyć na wsparcie innych regionów. Wielkopolsce pomagać będzie województwo zachodnio-pomorskie. Regionowi Dolnego Śląska wsparcie ma zapewnić województwo lubuskie – mówił szef resortu.

Dalsze decyzje, co do obostrzeń będą podejmowane w przyszłym tygodniu. Adam Niedzielski poinformował, że zakażenia do których doszło w okresie świąt zaczną niedługo się ukazywać. Zapytany o ewentualne luzowanie obostrzeń poinformował, że priorytetem są uczniowie. – W pierwszej kolejności myślimy o przywracaniu edukacji. W przyszłym tygodniu będziemy mogli się nieco przybliżać do tej sytuacji – poinformował Adam Niedzielski.

W ciągu minionej doby potwierdzono blisko 15 tys. nowych zakażeń w kraju. Zmarło aż 638 osób. W Wielkopolsce odnotowano 1476 przypadków.

ZOBACZ, JAK PRZEDSTAWIA SIĘ SYTUACJA W POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSCE

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

 1. 13
  5

  Było do przewidzenia. Co pierwsi uczniowie. A gospodarka co. Tak będzie wysyp Ale to przez otwarte kościoły. Pytam się po co te maseczki, szczepienia jak jest źle. I już przewiduja 4 fale.

 2. 11
  1

  Zgadza się. Bez względu na wszystko, ilość zakażeń, lockdawn itd. plan ma być kontynuowany. Wszystko było planowane od upadku muru Berlińskiego bo blok wschodni się rozsypał i nie było już narzędzi do trzymania ludzi za pysk. Polacam książkę “Wielki Reset”, autor wykłada kawę na ŁAWĘ.ONZ i WHO już się z niczym nie kryją, to jest wszystko zawarte w celach (założeniach) ustalonych na szczytach ONZ.

 3. Tak jak rok temu. Zamknięte wszystko na święta potem majówka. Teraz też nie odpuszcza po 18. Cały rok. I nic się nie zmienilo. Maseczki i to wszystko. Teraz szczepia . I mówią że gorzej będzie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick